Prirodno sredstvo za čišćenje
Izvor: SremOnline

Recepti za prirodna sredstva za čišćenje svih prostorija

Čišćenje kuće prirodnim sredstvima postaje sve popularniji izbor domaćica, pogotovo onih sa malom decom. Ne želimo da udišemo opasne hemikalije koje mogu naškoditi našem zdravlju, a naročito želimo da zaštitimo naše najmlađe. Ja sam jedna od tih mama koja više voli da koristi neko prirodno sredstvo za čišćenje, pa sam tako uvek u potrazi za novim receptima koje mogu da isprobam.

Dok sam istraživala čime to može da se čisti kuća, a da je nije štetno, jedan sastojak se vrlo često ponavljao, a svi ga imamo u kući. U pitanju je – sirće! Uprkos tome što ga koristimo uglavnom za salatu, sirće može biti odličan saveznik u održavanju našeg domaćinstva.

U to sam se uverila kada je u pitanju čišćenje kamenca iz kuvala za vodu. Našla sam negde savet da se sipa šolja sirćeta i šolja hladne vode, ostavi se da stoji sat vremena, a onda prokuva i ispere. I pogodite šta – zaista je sav kamenac sa dna kuvala nestao!

Nakon toga sam isprobala svako prirodno sredstvo za čišćenje koje sam mogla da napravim sama, i stvarno su se pokazala kao odlična. Podeliću sa vama neke recepte – ima tu još sastojaka koji su odlični.

Prirodno sredstvo za čišćenje kupatila

Čišćenje kupatila
Izvor: southernliving.com

Kupatilo je prostorija koja se najviše prlja, a samim tim i najviše čisti. Meni je važno da ne čistim nekim jakim sredstvom od kojeg ne može da se diše, jer tim mirisima treba vremena da ispare, a kupatilo se često koristi.

U prodavnicama postoje prirodna sredstva za čišćenje, na bazi sirćeta, po mom iskustvu, dobro rade posao. Ali se dešava da ih nekada nema na rafu, a i želela sam da probam da napravim nešto „domaće“, pa sam tako naišla na ovaj recept:

  • pola šolje sode bikarbone
  • pola šolje alkoholnog sirćeta

Ovo sredstvo se može prskati po pločicama, ali je odlično i za wc šolju.

Još jedno prirodno sredstvo za čišćenje mi se super pokazalo za kupatilo, a evo i šta je potrebno:

  • 2 dl deterženta za sudove
  • 5 dl hladne vode
  • 2 kesice limuntusa

Koristite bocu sa raspršivačem, verovatno imate neku praznu.

Dobro, priznajem da deterdžent za sudove nije baš prirodno sredstvo, ali obzirom da ga koristimo za pranje sudova iz kojih jedemo, sigurno ne sadrži neke štetne hemikalije.

Ovo sredstvo se može koristiti za sve površine, a super će očistiti kamenac sa slavina i tuševa. Plus, odlično miriše i super peni.

Čime čistiti kuhinju?

Prirodno sredstvo za čišćenje kuhinje
Izvor: maggymaid.com

Prirodno sredstvo za čišćenje kuhinje mora da bude efikasno kod skidanja masnih mrlja i naslaga. Postoji nekoliko sredstava koje možete napraviti u ove svrhe.

Za masne naslage, počnite sa najprostijim receptom: 1 šolja sirćeta i 4 šolje vode sipajte u bocu sa pumpicom. Naprskajte sredstvo na površinu koju želite da očistite, sačekajte 10 minuta, pa prebrišite. Ako želite lepši miris, u tečnost dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja po izboru.

Za upornije masne naslage, koristite ove sastojke:

  • 3 šolje vode
  • 1 šolja sirćeta
  • 1 šolja sode bikarbone
  • pola šolje deterdženta za sudove

Ovaj rastvor nanesite na površinu krpom, sačekajte malo da deluje, pa obrišite i isperite. Važno je da dobro isperete površinu koju čistite.

Čišćenje podova

Čišćenje podova prirodnim sredstvima
Izvor: freepik.com

Laminat, parket i pločice se mogu čistiti istim sredstvom. Ovo prirodno sredstvo za čišćenje ćete napraviti tako što pomešate:

  • 1 litar tople vode
  • 2 šolje sirćeta
  • eterično ulje po izboru
  • nekoliko kapi tečnog sapuna

Sve to možete prilagoditi zapremini kante za džoger, ako ne želite da se mnogo mučite i čistite krpom. Istim sredstvom možete čistiti i namštaj.

Tepisi se mogu osvežiti sodom bikarbonom pomešanom sa nekoliko kapi eteričnog ulja. Ostavite ovu mešavinu na tepihu oko pola sata da deluje, a zatim usisajte.

Prirodno sredstvo za čišćenje stakla

Prirodno sredstvo za stakla
Izvor: freepik.com

Ništa lepše od čistih prozora! Naravno, istim rastvorom možete čistiti sve staklene površine u kući, poput ogledala i polica, a treba vam:

  • 2 šolje kisele vode
  • pola šolje tople vode
  • pola kašićice tečnosti za sudove ili tečnog sapuna
  • pola kašičice sode za pranje

Prvo otopite sodu u vreloj vodi, pa sipajte u bočicu. Dodajte sapun i kiselu vodu, pa promešajte sastojke da se sjedine. Dobijenu tečnost poprskajte po staklu, i obrišite suvom krpom. Videćete kako se vaši prozori blistaju.

Kako da vam veš mašina bude čista?

Kako očistiti veš mašinu prirodnim sredstvima
Izvor: SremOnline

Veš mašinu bi trebalo očistiti otprilike jednom mesečno, a po potrebi i češće,  da bi nam veš bio uvek mirisan i dobro opran. Prirodno sredstvo za čišćenje veš mašine se pravi od, pogodite čega?

Sirće i soda bikarbona, naravno! Trebaće vam i ulje čajevca.

Prvo ubacite 2 šoljice sode u bubanj, i pustite da odradi jedan ciklus pranja. To će ukloniti naslage starog praška i oplemenjivača.

Zatim u pregradu za pranje sipajte 2 šoljice sirćeta i nekoliko kapi ulja čajevca, pa pustite još jedan krug pranja. To bi trebalo da očisti mašinu u potunosti.

Novije mašine imaju ugrađen program za sterilizaciju bubnja, ali ipak je sigurnije kada to uradite sami.

Prirodno sredstvo za drveni nameštaj

Prirodna sredstva za drveni nameštaj
Izvor: freepik.com

Drveni nameštaj, kao i podove, možete čistiti mešavniom sledećih sastojaka:

  • 1/4 šoljice maslinovog ulja
  • pola poljice sirćeta
  • 1 kašika soka od limuna
  • 25 kapi eterilnog ulja
  • trećina šoljice pčelinjeg voska
  • 1,5 šoljica ulja od lana ili oraha
  • voda

Trebaju vam još i mikrofiber krpe i flašica u koju ćete „smućkati“ sastojke. Prvo obrišite prašinu sa nameštaja, a onda nanesite napravljeno sredstvo.
Sirće će ukloniti prljavštine, a maslinovo ulje će navlažiti drvo i istaći njegov sjaj. Smesu nanosite krpom, kružnim pokretima, da bi se postigao efekat poliranja.

Nakon toga suvom krpom očistite što bolje možete, da ne bi ostajale mrlje.

Paročistač – da li je dobra investicija?

Paročistač kao prirodno rešenje za čišćenje
Izvor: freepik.com

Ako postoji najprirodnija opcija za čišćenje, to bi svakako bio paročistač. Razlog se nalazi u samom imenu – ova sprava čisti samo parom, bez ikakvih dodataka. Prednosti ovog načina čišćenja su mnogobrojne:

  • Ekološki je prihvatljiv, zato što koristi samo vodu, pa nema potrebe za bilo kakvim hemikalijama
  • Univerzalna upotreba ovakve sprave znači da možete čistiti sve površine, od podova, tepiha i nameštaja, pa do kupatila i prozora
  • Dubinski čisti i uklanja bakterije, koje običnim sredstvima ne možete ubiti
  • Paročistač je dugotrajno rešenje, zato što može trajati godinama, ako ga pravilno održavate

Naravno, treba posvetiti vreme i pažnju odabiru pravog modela. Postoji zaista veliki izbor, a sve zavisi od novca koji ste spremni da izdvojite. Obratite pažnju i na nastavke i funkije koje uređaj ima, i koliko će vam biti praktičan naspram vaših potreba. Gledajte kolika je snaga pritiska, temperatura pare, zapremina rezervoara i dodaci koji dolaze u pakovanju.

Postoje ručni modeli za sve površine, a i oni koji su samo za podove. Uvek je dobro pročitati iskustva na interntu, a možete se posavetovati i sa prodavcima.

Zašto birati prirodna sredstva?

Izbor prirodnih sredstava za čišćenje predstavlja odgovoran i održiv pristup kako za naše zdravlje, tako i za zaštitu životne sredine. Korišćenjem ovakvihproizvoda smanjujemo izloženost štetnim hemikalijama koje mogu izazvati alergije, iritacije i dugoročne zdravstvene probleme.

Ova sredstva su obično biorazgradiva i manje štetna za površine koje čistimo. Mnogi od ovih prozivoda su jeftiniji i lakši za pripremu kod kuće, a imate kontrolu nad sastojcima koje koristite. Zašto ne bismo učinili makar taj mali napor da ovu planetu ostavimo mrvicu zdravijom?

Autor teksta:

Ostavite komentar

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

  +  2  =  5

Oznake: