Festival uličnih svirača – Gradić Fest održaće se od 29. do 31. avgusta u Podgrađu Petrovaradinske tvrđave.
Krajem leta, od 2000. godine, ulice grada postaju pozornica za najrazličitije muzičare, plesače, pozorišne trupe, akrobate i razne druge performere širom sveta. Tokom tri dana festivala, na više lokacija, Gradić postaje pozornica i centar umetničkih zbivanja.
Program festivala je u potpunosti besplatan, baš zbog ideje kojom se organizatori vode, a to je da umetnost zaista pripada svima.
Sadržaj
ToggleOtvaranje Festivala uličnih svirača Gradić fest 2024
Ovogodišnji Festival uličnih svirača – Gradić fest biće otvoren povorkom koju će predvoditi francuska pozorišna trupa Planete Vapeur performansom „Microcosmos”. Sa karnevala u Nici, ova trupa donosi nam nesvakidašnji nastup – ogromnog insekta visokog preko 12 metara uz pratnju akrobata na tlu i u vazduhu.
Okupljanje posetilaca uoči povorke biće ispraćeno nastupom italijanskog sastava Basterdjazz kod Banovine, sa početkom u 19 časova. U pitanju je italijanski muzički sastav koji svira džez, fank i pop pesme koje se izvode na duvačkim instrumentima.
Ubrzo zatim, na glavnoj bini kod Beogradske kapije od 21.00 čas nastupiće hrvatski petočlani elektronski sastav ABOP, koji svoju inspiraciju pronalazi u tehnu, hausu i drugim žanrovima elektronske dens muzike.
Na trgu prote Mihaldžića biće izvedena monodrama „Mrzim pozorište“ dramaturškinje Minje Bogavac, dok će ljubitelji i ljubiteljke džeza imati prilike da čuju Organic trio, sastav koji predvodi poznati slovenački džezer Jure Pukl.
U Beogradskoj ulici će tokom prve večeri festivala nastupiti japanski multiinstrumentalista i ulični perfomer EPPAI, nakon čega će nastupiti čileanski sastav La Tromba.
U Štrosmajerovoj ulici će sa svojim DJ setom nastupiti Dimitrije Banjac, Nikola Škorić i Dejan Ćirjaković, glumci kultne serije „Državni posao“.
Više o satnici u nastavku teksta.
Prvi dan Festivala uličnih svirača – Gradić fest 29.08.2024.
Bulevar Mihajla Pupina
- 19.00 časova – Okupljanje publike organizovan je ispred Banovine, na bulevaru Mihajla Pupina.
- 19.15 časova – Nakon toga sledi performans duvačkog džez-fank ansambla Basterdjazz iz Italije.
- 19.45 časova – Kreće povorka u pratnji francuska pozorišne trupe Planete Vapeur performansom „Microcosmos”. Ovogodišnji festival i kretaće se od raskrsnice Bulevara Mihajla Pupina, preko ulice Žarka Zrenjanina, pa sve do podgrađa Petrovaradinske tvrđave.
Beogradska kapija
- 21.00 časova – ABOP (Hrvatska)
- 22.15 časova – Basterdjazz (Italia)
Beogradska ulica
- 20.00 časova – EPPAI (Japan)
- 21.30 časova – La Tromba (Čile)
Štrosmajerova
- 20.00 časova – La Tromba (Čile)
- 21.15 časova – Državni posao DJ set (Srbija)
- 22.15 časova – EPPAI (Japan)
Trg prote Mihaldžića
- 20.30 časova – „Mrzim pozorište“, monodrama, Minja Bogavac (Srbija)
- 22.15 časova – Jure Pukl Organic Trio (Slovenija)
Drugi dan Festivala uličnih svirača – Gradić fest 30.08.2024.
Trg prote Mihaldžića
- 19.30 časova – Sol Lence “Cristal Circo” (Argentina)
- 20.15 časova – Babilon (Srbija)
- 21.15 časova – Sol Lence “Cristal Circo” (Argentina)
- 22.00 časova – Hydrogen (Srbija)
- 23.00 časova – JAL (Srbija)
Štrosmajerova
- 19.30 časova – Dejanie (Severna Makedonija)
- 20.30 časova – Vladimir Tričković (Srbija)
- 21.30 časova – Eppai (Japan)
- 22.30 časova – Underdog (Mađarska)
- 23.15 časova – VOADO (Hrvatska)
Beogradska ulica
- 19.30 časova -„Dobro jutro“ Andrej Tomše i Luka Piletič (Slovenija)
- 20.15 časova – Eppai (Japan)
- 21.00 časova – La Tromba (Čile)
- 21.45 časova – Basterdjazz (Italija)
- 22.30 časova – La Tromba (Čile)
Beogradska kapija
- 20.00 časova -Dragon’s Fuel (Srbija)
- 21.00 časova – Ki Klop (Hrvatska)
- 22.00 časova – IDEM (Hrvatska)
- 23.15 časova – Škofja Loka (Srbija)
Bulevar Mihajla Pupina
- 23.15 časova – Basterdjazz (Italija)
Treći dan Festivala uličnih svirača – Gradić fest 31.08.2024.
Beogradska ulica
- 19.00 časova -Grozni gadovi (Hrvatska)
- 19.45 časova – La Tromba (Čile)
- 20.15 časova – S-alt (Bosna i Hercegovina)
- 21.00 časova – Mitar Zorić (Srbija)
- 22.00 časova – L&A Jazzical (Srbija)
- 23.00 časova – La Tromba (Čile)
Trg prote Mihaldžića
- 19.30 časova -Sol Lence “Cristal Circo” (Argentina)
- 20.15 časova – Max Kochetov Quartet (Ukrajina-Srbija)
- 21.15 časova – Sol Lence “Cristal Circo” (Argentina)
- 22.00 časova – Vladimir Maričić Trio (Srbija)
- 23.00 časova – Ivan Radivojević Quartet (Srbija)
Štrosmajerova
- 19.30 časova – Stefan Bogosavljević-Bora (Srbija)
- 20.15 časova – EPPAI (Japan)
- 21.15 časova – Neoneboder (Srbija)
- 22.15 časova – EPPAI (Japan)
- 23.00 časova – The Kitnikez (Srbija)
Beogradska kapija
- 20.00 časova – Uroš i Nejaki (Srbija)
- 21.00 časova – Maršali (Srbija)
- 22.00 časova – ZHIVA (Srbija)
- 23.15 časova – Džipsii (Srbija)
Očekuje nas još bolji i kvalitetniji program u odnosu na prošlogodišnji, jer će žanrovski biti dosta različit i svako će moći da se pronađe u programu.
Bioskopski program na Festivalu ulicnih sviraca
Na ovogodišnjem Festivalu uličnih svirača – Gradić festu, pored muzičkog programa, publika će imati priliku da se upozna sa francuskom kinematografijom kroz program Gradić bioskopa.
U okviru filmskog programa, druge i treće festivalske večeri biće prikazano pet filmova, odabranih u saradnji sa Francuskim institutom. Opširnije o filmskom programu možete pročitati ovde.
Filmski program za 30.08.
Druge večeri u 20.00 časova na repertoaru će biti film Les Amours d’Anais – Zaljubljena Anais, rediteljke Šarline Buržua-Take, iz 2020. godine. Radnja filma prati priču tridesetogodišnje Anais, koja prolazi kroz ljubavne izazove i nedoumice. Nakon toga u 21.45 časova uslediće francuska komedija Playlist, rediteljke Nine Antiko iz 2020. godine.
Filmski program za 31.8.
Treća festivalska noć u Gradić bioskopu u 20.30 časova započeće sa dva kratkometražna crtana filma za decu Athleticus, a potom će u 20.50 časova biti prikazana francuska komedija À l’abordage – Svi na palubu, reditelja Gijoma Braka iz 2020. godine. Priča prati Almu i Feliksa, koji se upoznaju u Parizu. Feliks se zaljubljuje u Almu, koja odlazi svojoj porodici na jug Francuske, on kreće za njom i započinje pravu avanturu.
Dečiji program na Festivalu uličnih svirača
Dečiji program činiće interaktivne radionice osmišljene da razviju maštovitost i domišljatost kod mališana. U petak i subotu u ulici Lisinskog biće organizovan Čitanjac koji je namenjen deci uzrasta od 4 do 8 godina i zamišljen da sprovede decu kroz čaroban svet bajki. U ulozi pripovedačice biće Danijela Ćirjaković.
U okviru programa Pravim buku, učim azbuku biće predstavljen didaktičko – edukativni materijal učiteljice Tamare Ostojić – Gregus, koji podstiče rano opismenjavanje, naglašava značaj maternjeg jezika i svakom detetu nudi mogućnost da kroz igru savlada veštine čitanja i pisanja i time otvori magičan svet dečje literature.
U cilju podsticanja ekološke svesti, biće predstavljen i projekat Dobro drvo, koji je realizovan u junu na Detelinari, u okviru kojeg je oslikan mural posvećen stradalom platanu.
Kao što smo već navikli, festivalski program će se i ove godine održavati na 4 bine, i to na bini u Štrosmajerovoj, Trgu prote Mihaldžića, Beogradskoj kapiji i bini Krug. Na festivalu će, uz ove stejdževe, na 6 lokacija biti organizovane i bioskopske projekcije kao prateći sadržaj festivala.
Iz Hrvatske stiže IDEM, solo projekat Antuna Alekse, tromboniste bendova Porto Morto, JeboTon Ansambl, kao i gitariste i pevača benda Trophy Jump. Zagrebačku scenu predstaviće i disko pop bend Ki Klop čiji su nastupi opisani kao kombinacija koncerta, dramskog performansa i klupsko-plesnog doživljaja, kao i solo muzičar Vlado Remeš, poznat kao VOADO.
Beogradsku scenu predstaviće Džipsii, koji je postigao uspeh i vidljivost u muzičkoj industriji spojem undergraund i pop zvukova. Mlada kantautorka ZHIVA svoj samostalan iskorak na domaćoj sceni napravila je objavljivanjem debi albuma Preterujem u novembru 2023, za Glitch Records.
Uz njih nastupiće i novosadski bend Josip A Lisac, Škofja Loka i Maršali iz Novog Bečeja. Na ulicama Gradića iščekujemo i predstavu “Dobro jutro” slovenačkog uličnog teatra u izvedbi Andreja Tomša i Luke Piletiča.
Džez muzika na Festivalu uličnih svirača
Od džez sastava, ove godine slušaćemo kvartet ukrajinskog saksofoniste Maxa Kochetova i poznatog džezera Vladu Maričića koji će izvesti numere sa svog najnovijeg albuma.
Iz Slovenije dolazi trio saksofoniste Jura Pukla čija je muzika spoj džeza, moderne klasike i popularnih muzičkih žanrova.
Na ovogodišnjem festivalu nastupiće i četvoročlani sastav iz Novog Sada – Dragons fuel; trubač, fliglhornista i kompozitor Ivan Radivojević koji će se publici predstaviti sa svojim kvartetom. Iz Italije nam stiže duvački džez-fank ansambl Basterdjazz.
Odabrani izvođači sa konkursa – 24. Festival uličnih svirača Gradić fest
Konkurs za nastup na festivalu je završen, od 50 prijavljenih učesnika, 11 učesnika je odabrano za ovogodišnji festival.
Kriterijumi za odabir takmičara (pored Srbije imamo izvođače i iz regiona) su u suštini uvek isti.
„Stvarno se trudimo da program festivala Uličnih svirača pruži nešto svakome, bilo da je to mladež koja ide u izlazak, bilo da su to roditelji sa decom ili jednostavno odrasli ljudi koji žele da čuju neku muziku, da vide šta to Novi Sad ima da ponudi. Cilj je da svako može da se pronađe u nekom programu, ali pre svega da se pruži šansa tim mladim, novim umetnicima da možda po prvi put izvedu nešto što imaju. Nadamo se da će novosadska publika pozitivno reagovati kao i prethodnih godina“. – Una Kubat, PR festivala uličnih svirača, intervju RTV Vojvodina
1. Hydrogen, Novi Sad
Što se tiče predstavnika iz Novog Sada, nastupa Hidrogen, bend koji se prvi put javnosti predstavio na izboru za pesmu Evrovizije 2024. Njihov žanr je indi-alternativni rok bend koji je dosta zanimljiv mlađim generacijama.
2. Tehacerosi, Novi Sad
Tehacerosi su bend čija je muzika spoj rock-en’-roll-a, regea, domaće etno muzike i drugih pravaca.
Sastav benda čine Dragan Gvozdenović, Srđan Nadrljanski, Roland Zališevskij i Marko Stojčić.
U septembru 2022. godine izbacili su nove pesme poput „Babilon“, „Eksploziv“, „Skupoceni bicikl“, „Ženini gosti“ i „Vaša pita gospodine“.
3. NeoNeboder, Beograd
NeoNeboder, iz Beograda darkwave/sint pop duo, a čine ga Teodora Tasić i Alex Vujić Ohlsen.
Teodora je svoju muzičku karijeru započela u bendu Tihi Talas, dok u bendu NeoNeboder piše tekstove i pomaže Alexu u aranžiranju, koji radi miks i master.
Njihov zvuk je malo drugačiji što možete čuti u singlovima kao što su “Kako da upoznam sebe“, “Mrak“ i “Krovovi“.
4. Stefan Bogosavljević – Bora, Beograd
Publiku će u pravom uličnom maniru da zabavlja Stefan Bogosavljević – Bora. Kantautor iz Despotovca, koji već deceniju živi i radi u Beogradu, svira obrade klasičnih rok hitova, kao i nove pod-žanrove rokenrola iz domena alternativnog rok zvuka.
Od osvojenih nagrada može da se pohvali drugom mestu na beogradskom „Kantfest“ održanom 2017. godine i na novosadskom Omladinskom kantautorskom festivalu 2019. godine osvojio prvo mesto.
5. Grozni Gadovi, Zagreb Hrvatska
Ove godine iz regiona dolazi zagrebački bend Grozni Gadovi. Ovaj četvoročlani sastav iz Zagreba čine Sven Marković, Željko Stručić, Filip Špoljarić i Krunoslav Petrović.
Njihovi tekstovi govore o raznim problemima u društvu i kroz svoje pesme naglašavaju teme o kojima se otvoreno ne govori.
Do sada su objavili pesme „Nit se sjećam, nit išta osjećam“, „Oslobodi me“, „Male pobjede“, „Ljubav nije dodir“, „Stoniran“, kao i „Pravda“, „Tokyo“ i „Ja želim nju“.
6. s-alt, Tuzla BiH
s-alt (Soul Alternative) oformljen je u Tuzli 2021. godine od strane Filipa Marića, Jasmina Avdića, dok su ostali članovi Bakir Memišević, Mladen Ristić, Denil Babović i Amina Halilčević.
Do sada su izbacili singlove „Gorko slatko“, „Novčići“¸ „Stišaj glad“, „Kung fu“ i „Slojevi“.
7. Vladimir Tričković, Beograd
Vladimir Tričković je beogradski ulični svirač koji već od 1993. godine nastupa na ulicama, uključujući i Amsterdam.
Od 2000. godine se aktivno bavi komponovanjem u različitim žanrovima poput roka, metala i duhovne muzike. Njegov repertoar obuhvata širok spektar, uključujući obrade popularnih rok i pop pesama, kao i autorske kompozicije.
Bio je član nekoliko beogradskih hardkor bendova kao što su Tractor Driver, Day Dream i Stand Point.
8. Mitar Zorić, Niš
Mitar Zorić je svoj muzički put započeo kao svirač na ulicama u Beogradu, Kotoru, Banja Luci u Novom Sadu i Nišu.
Inspirišu ga muzičari poput Bob Dilana, Toma Vejtsa i Kralja Čačka, čije su pesme neretko deo njegovog repertoara.
Prvi singl „Šta mi je raditi“, a studijski album od 10 autorskih pesama pod nazivom „Makadamski građanin“ koji je izašao u oktobru prošle godine
Pored Mitra Zorića, muzičku postavu čine Andrija Kurtić i Tom Sojer.
9. L&A Jazzical, Srbija
L&A Jazzical je muzički duo koji čine Aleksandar Gvozdica iz Kruševca i Luka Vujović iz Kikinde, čiji je muzički ukus i stil izvođenja spojio njihovu saradnju.
Iako su mladi, već su imali prilike da nastupaju na različitim manifestacijama u Bratislavi. Njihov repertoar obuhvata kombinaciju više muzičkih pravaca, kao što su klasična muzika, dela kompozitora poput Astora Piazzolle, Gypsy Jazz i narodne izvorne pesme.
Njihov repertoar uključuje pesme kao što su „Libertango“, „Historie du Tango“, „Tango cité“, „Minor Swing“, „Murka“, „Manoir de mes rêves“ i „Hora Lautarilor“.
10. Uroš i Nejaki, Zrenjanin
Uroš i Nejaki su petočlani pop-rok bend iz Zrenjanina koji je formiran 2021. godine. Bend u sastavu Uroš Derikrava, Uroš Silaški, Ivan Živković, Momčilo Momirov i Mihajlo Cvejić poznat po je nastupima na raznim festivalima, gitarijadama i klubovima širom Srbije.
Debitantski album benda pod nazivom „Uroš i Nejaki“ izašao je početkom jeseni 2023. godine.
11. Dejanie (Severna Makedonija)
Prošlogodišnji učesnik festivala uličnih svirača, makedonski kantautor Dejan Markovski Dejanie iz Bitolja. Muzikom se bavi već 13 godina, dok poslednje četiri godine putuje po Evropi i nastupa kao ulični izvođač.
Nastupa kao solo muzičar poslednjih godina, a za svoje pesme kaže da su rezultat eksperimentiranja, improvizacije i apstraktnih tekstova.
Bio je član nekoliko kaver bendova, ali i dva autorska, među kojima su Nine weeks i KULI. Do sada je snimio dvadesetak pesama, među kojima su „Druska pesna“, „The missing home“, „Leka poleka“, „Betonska konzerva“…
Da zaključimo
Iako pred raznih noviteta što se tiče odabira muzičkih žanrova, izvođača, dodatnih aktivnosti za decu i odrasle, ulica je mesto gde izvođač može da ima direktnu komunikaciju sa publikom. To je ono što festival neguje pune 24 godine, pogotovo poslednjih godina od kako festival organizuje Umetnička asocijacija “Inbox” iz Novog Sada u podgrađu Petrovaradinske tvrđave, uz pokroviteljstvo Grada Novog Sada i Ministarstva kulture Republike Srbije.