U susret Petrovdanu – Petrovdanski post 2024

Za nas vernike, post je vreme za pokajanje, smirenje i duhovni rast. Kao žena koja se trudi da posti sve postove, radosno dočekujem svaki pa i ovaj post, kao posebno duhovno putovanje koje me približava Bogu.

Petrovdanski post, koji počinje 1. jula, je poseban po tome što je jedan od kraćih postova u godini i može trajati od jedne do šest nedelja, u zavisnosti od datuma Vaskrsa.

Ove godine, post počinje u prvi ponedeljak nakon Duhova i završava se 12. jula na Petrovdan. Ove godine postimo i na sam praznik Petrovdan jer pada u petak.

Post kao duhovni podvig

Post i molitva

Petrovdanski post nas podseća na važnost duhovnog pročišćenja i približavanja Bogu, zato je poseban. Tokom posta, uzdržavamo se od mrsne hrane i trudimo se da budemo milostivi, blagi i puni ljubavi prema okolini.

Vernicima je dozvoljeno konzumiranje ribe subotom i nedeljom. Ponedeljkom, utorkom i četvrtkom se može jesti na ulju i vinu, dok se sreda i petak poste na vodi. Naravno sve po blagoslovu parohijskog svestenika. Petrovdanski post je kratak i svako ga može ispoštovati za dobrobit svoje duše.

Odricanje i uzdržavanje od hrane nam pomaže da se usredsredimo na duhovne aspekte života i da se približimo Bogu. Pored uzdržavanja od mrsne hrane, važno je da budemo mislima i dušom usmereni na blagost.

Post je vreme kada treba da preispitamo svoje ponašanje, da se trudimo u dobrim delima i da se više molimo.

Važnost posta za duhovnu dobrobit

petrovdanski post- zena se moli u crkvi

Većina ljudi misli da je post uzdržavanje od određene hrane, ali nije samo to. To je vreme kada treba da preispitamo svoje ponašanje, da budemo milosrdniji, da se trudimo u dobrim delima i poštujemo sve što nam je od Boga dato.

Petrovdanski post je prilika da se ispovedimo i pričestimo, da se očistimo od greha i osetimo duhovnu radost. Smirenje i blagost su ključne vrline koje treba da negujemo tokom posta.

Odricanje od neke vrste od hrane nam pomaže da se fokusiramo na duhovne bitnosti života.

Ovo ne pisem jer bi trebalo samo u postu čovek da bude takav, već zato sto je post prilika da se sagledaju greske i da se pokrene na bolje.

Trebamo da se potrudimo da ispravimo svoje navike i da, umesto da se fokusiramo na sopstvene potrebe, fokusiramo se da pomažemo drugima i da budemo saosećajniji.

Ukoliko u toku godine nismo iz nekih razloga stigli da se posvetimo dobrom delima, da pocnemo sad u toku posta, to da ispravljamo i da se trudimo da nam pređe u naviku takav način života. Da se duhovno uzdižemo i približavamo bogu kroz ljubav i mislosrđe prema drugima

Trud i podvig

Petrovdanski post je i vreme za duhovni trud i podvig. To je vreme kada treba da se više molimo, da čitamo Sveto pismo i da se posvetimo duhovnim razmišljanjima. Da se duhovno pročistimo i da se približimo Bogu.

Vreme kada treba da se odreknemo materijalnih stvari i da se posvetimo duhovnim vrednostima. Ovo je vreme kada možemo da se posvetimo svojoj veri i da radimo na svom duhovnom rastu.

Sveti apostoli Petar i Pavle

Sveti apostoli Petar i Pavle

Kao što rekoh, ove godine Petrovdanski post počinje 1. jula, a završava se na Petrovdan, koji se slavi 12. jula u čast svetih apostola Petra i Pavla.

Sveti apostol Petar

Poznat i kao Simon pre apostolstva, bio je ribar iz galilejskog gradića Vitsaide i poticao je iz jevrejskog plemena.

Bio je oženjen i imao decu, vodeći jednostavan, bogobojažljiv život. Nakon što ga je njegov brat Andrej upoznao sa Isusom, Petar prihvata da je Isus Mesija i postaje jedan od Njegovih najbližih učenika. Iako je nastavio sa svojim zanimanjem i brigom o porodici, kasnije je potpuno pratio Isusa i posvetio svoj život širenju Njegove poruke.

Postajući „lovac ljudi“, sveti apostol Petar je zajedno sa Andrejom prvo iskusio čudesni ulov riba kao prasliku svoje buduće misije širenja hrišćanstva. Njegova srdačnost i snažna vera učinile su ga ključnom figurom među apostolima, a Gospod je više puta potvrdio njegovu misiju kroz čuda i znake.

Sv.Petar je predvodio prve hrišćane, preživevši mnoge izazove i presudno doprineo širenju hrišćanstva prvih godina posle Hristove smrti i vaskrsenja.

Sveti apostol Pavle

Pre apostolstva zvao Savle, bio je po rođenju Jevrejin, iz plemena Venijaminovog. Rodio se u Tarsu, u Kilikiji, od uglednih roditelja koji su najpre živeli u Rimu, pa su se kasnije preselili u Tars.

Zbog svog statusa rimskih građana, Pavle je takođe imao rimsko građanstvo. Bio je rođak svetog prvomučenika Stefana i bio je poslat u Jerusalim da uči Mojsijev zakon. Njegov prijatelj i učenik bio je Varnava, koji je kasnije takođe postao Hristov apostol.

Tokom tog vremena, sveti apostoli su širili Hristovo učenje u Jerusalimu i okolnim mestima, često ulazeći u rasprave sa farisejima i sadukejima, koji su ih nenavideli i progonili. Savle je takođe nenavideo apostole i nije želeo da sluša njihove propovedi o Hristu. Kada je Stefan bio ubijen, Savle je odobravao to delo i čuvao haljine onih koji su ga kamenovali.

Kasnije, Savle je dobio odobrenje od prvosveštenika da progoni Hristove učenike, šireći svoje gonjenje i van Jerusalima.

Na putu za Damask, svetlost sa neba ga je obasjala, i čuo je glas koji mu je rekao: „Savle, Savle, zašto me goniš?“ Ovaj događaj je doveo do njegovog prihvaćanja hrišćanstva.

Promenio je ime u Pavle i od tada je postao jedan od najznačajnijih propovednika hrišćanske vere. Putovao je širom rimskog sveta i širio učenje.

Sveti Petar i Sveti Pavle su svojim životom i delima pokazali pravi put hrišćanske vere. Njihov primer nas podstiče da budemo verni Bogu i da se trudimo u svojoj veri. Njihov život i smrt nas podsećaju na važnost žrtve i odanosti Bogu.

Zanimljivosti o Petrovdanu

jabuke petrovace

Na Petrovdan u mnogim krajevima Srbije održavaju se razne narodne svečanosti i običaji.

Na primer, u nekim delovima Srbije je običaj da se na Petrovdan pletu venci od cveća koji se čuvaju u kući kao simbol zdravlja i blagostanja. Negde je običaj da se za Petrovdan mese kolači sa jabukama koje se zovu “petrovača”.

U Vojvodini postoji verovanje povezano sa Petrovdanom i jabukama. Prema ovom običaju, gađanje jabukama ili udaranje jedne o drugu na ovaj praznik može prizvati grad i vremenske nepogode.

Takođe, u mnogim mestima se održavaju litije i molitveni skupovi u čast svetih apostola.

Zaključak

Petrovdanski post je vreme za duhovno pročišćenje, smirenje i približavanje Bogu. Uzdržavanje od hrane, milosrđe, blagost i ljubav prema bližnjima su vrline koje treba da negujemo tokom ovog posta i izvan njega.

Post nam pruža priliku da se ispovedimo, pričestimo i osetimo duhovnu radost. Slaveći svetog Petra i Pavla, podsećamo se na njihovu veru, požrtvovanje i važnu ulogu u širenju hrišćanstva.

Neka nam Gospod blagoslovi post i neka nam bude na zdravlje, spasenje i duhovnu radost.

Autor teksta:

Ostavite komentar

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

  +  87  =  93