rakija lincura u čaši

Proces pripreme lincura rakije – Od berbe do čaše

Narodna medicina u svrhu lečenja koristi razne biljke, koje mogu pomoći kod velikog broja oboljenja. Ja čak verujem da biljke nekada mogu pomoći više nego lekovi – u to sam se uverila kad sam imala problem sa anemijom. Sok od aronije mi je pomogao da poboljšam krvnu sliku mnogo brže nego što su to činili suplementi gvožđa.

Na našim prostorima se rakija često koristi kao lek – za temperaturu, želudac, pravimo obloge od nje, mažemo je na ranu za dezinfekciju, „mućkamo“ u ustima kada boli zub. Veruje se i da je čašica dobre rakije svako jutro uz kafu recept za dugovečan život. Kod nas su najzastupljenije šljivovica, jabuka, kajsija, dunja, a za jednu tinkturu od rakije se veruje da je posebno lekovita. Lincura rakija je lek za mnoge bolesti, i smatra se najlekovitijom u našoj narodnoj medicini.

Šta je lincura (Gentiana lutea)?

lincura cvet
izvor: kurir.rs

Lincura je biljka koja raste na livadama i krečnjačkom zemljištu. U visinu ide do 1m, a njeni žuti cvetovi je čine prepoznatljivom. Drugi nazivi za lincuru su gorki koren, encijan ili vladislavka. Upravo sam koren je najlekovitiji deo ove biljke. Može da živi i do 60 godina, a rast joj je spor. Tek posle 7 godina počinje da raste u visinu i cveta, dok je prvih godina u visini prirodne rozete. U narodnoj medicini se koristila za probleme kod žuči, nerve, apetiti i ciruklaciju, pa čak i lečenje modrica i rana.

Da li ste znali? Lincura je bila toliko eksploatisana, a njena potražnja u porastu, da je krajem prošlog veka njeno sakupljanje bilo zabranjeno, jer joj je pretio nestanak.

Kako se gaji u Srbiji?

plantaža lincure
izvor: plodnazemlja.com

U Srbiji se lincura gaji plantažno, jer takav kontrolisan način prozivodnje ove biljke obezbeđuje dovoljne količine da bi ona opstala. Plantažno gajenje lincure je uspostavljano više decenija, da bi se našao ekološki pogodan model, koji će pritom i obezbediti pristupačnu cenu. Poljoprivrednim gazdnistvima u planinskim regionima Srbije je omogućena dodatna zarada, što je povoljno uticalo na ekonomiju ovih krajeva.

Lincura je najpre uzgajana u Kaluđerskim barama u Nacionalnom parku Tara, na visini od 1000 m, a kasnije su oformljene i druge plantaže, pa se tako ova biljka sada gaji i na Zlatiboru, Staroj planini, Kopaoniku i Debelom brdu.

Da bi zasad uspeo, potrebna je duboka obrada zamljišta – i to odmah nakon skidanja prethodnih useva u jesen ili se uzorana zemlja ostavlja da prezimi, pa se lincura sadi u proleće. Za prihranu se koristi NPK đubirvo, da bi se nadoknadile mineralne materije koje nedostaju planinskom zemljištu. Potrebno je navodnjavanje u prvoj godini nakon rasađivanja, i povremeno okopavanje i međuredna kultivacija, u zavisnosti od uslova. Institut „Dr Josif Pančić“ je razvio metod za razmnožavanje lincure pod nazivom „Beshormonska proizvodnja sadnica lincure u otvorenim zimskim lejama“, za šta su zaslužni Dr Dragoje Radanović i njegovi saradnici.

Najranije u petoj godini nakon zasada se vadi koren lincure, a prinos je oko 500 g po jednoj sadnici, i kreće se do 900 g u sedmoj godini prinosa. Da bi koren bio efikasan kao lek, treba ga dobro očistiti i oprati, zatim iseći na manje delove i sušiti naredna 24 časa, na 60 stepeni Celzijusa.

Šta leči lincura rakija?

lincura rakija u čaši i flaši
izvor: premiumsrbija.rs

Lunura rakija je odlična za podizanje imuniteta, zato što pospešuje rast leukocita i eritrocita u krvi, te je blagotvorna za mnoge bolesti. Poznata je da poboljšava cirkulaciju tako što jača čitav kardiovaskularni sistem, i regeneriše tkivo, pa se ljudi osećaju snažnije i osveženije. Ako imate problema sa gorušicom, takođe vam može pomoći. Zato što podsitče proizvodnju crvenih krvnih zrnaca, efikasna je i kod lečenja anemije, a kako podstiče probavni trakt, pomaže kod apsorpcije gvožda.

Ako imate problema sa dijarejom i grčevima u stomaku, mučninom, nadutosti, ali i zatvorom, probajte da koristite lincuru kao lek. Može vam pomoći i kod smanjenog apetita, jer njeni sastojci gorkog ukusa pojačavaju proizvodnju želudačnog soka i lučenje pljuvačke, što uvećava apetit.

Nakon konsultacije sa svojim lekarom, možete koristiti ovu rakiju za probleme sa visokim pritiskom. Lincura rakija pomaže u prevenciji moždanog i srčanog udara i dijabetesa, jer reguliše hipertenziju, ali morate biti pažjivi da ne bi došlo do prevelikog pada pritiska.

Lincura može pomoći i za smirenje živaca, i nekontrolistani spazam mišića, a koristi se i za lepotu. Ako masirate teme glave tinkturom od ove biljke, ojačaćete koren kose, što je dovesti do boljeg rasta i gustine.

Antioksidansi u korenu lincure štite zdrave ćelije i pomažu u borbi protiv slobodnih radikala, pa tako pomaže u prevenciji nastanka malignih bolesti, mada su dosadašnja istraživanja ograničena.

Kako se sprema tinktura?

kora lincure
izvor: eklinika.telegraf.rs

Za početak vam treba kvalitetna rakija. Možete koristiti šljivovicu, mada će vam i neka druga poslužiti. Ako imate rakiju slabijeg kvaliteta, i ona vam može koristiti  za dobru tinkturu, zato što će se sastojci biljke podjednako dobro rastvoriti, mada se preporučuje prepečenica koja ima veliki procenat alkohola – oko 50%.

Možete naći više varijacija za pripremu ove rakije, ali osnovni recept kaže da koren lincure treba da isečete na kockice 1 cm x 1 cm. Ostavite ga da se osuši na suncu, pa ga stavite u staklenu flašu ili teglu. Koren prelijte rakijom koji se odabrali. Ostavite flašu da stoji najmanje 3 nedelje, uz povremeno mućkanje. Nakon toga procedite tečnost. Lincura rakija se čuva na tamnom i hladnom mestu kako bi zadržala svoja lekovita svojsvta.

Način konzumacije lincura rakije

Lincura u flašama
izvor: premiumsrbija.rs

Uprkos tome što sam čula da lincura rakija ne može da škodi ako se pije 3 puta dnevno pre jela, najbolje je piti jednu rakijsku čašicu, do 2 puta dnevno. Dejstvo će biti blagotvorno ako to učinite 15 do 30 minuta pre jela. Ako pijete ovu rakiju odmah pre ili posle jela, njena lekovita svojstva neće delovati na vaš organizam.

A ko ne sme da je pije?

Lincura u čašici

Naravno, trudnicama i dojiljama nije preporučen unos alkohola, a lincura rakija im je strogo zabranjena. Takođe, osobe koje imaju čir na dvanaestopalačnom crevu ili želucu ne bi trebalo da piju ovu rakiju.

Cena kupovne lincura rakije

Lincura Takovo
izvor: swisslion-takovo.com

Ako ne želite ili niste u mogćnosti da pripremate sami ovu rakiju, možete je kupiti. Najpoznatija je ona koju proizvodi Takovo, a cene se po marketima kreću od 989 dinara za flašu od 0,7 l, pa sve do 1649 dinara. Naravno, postoje i drugi proizvođači, pa se tako lincura rakija sa Zlatara može koštati i 3300 dinara.

Autor teksta:

Ostavite komentar

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

  +  82  =  90

Oznake: