Riba Zmaj Dragon fish riba opet u plićacima Grčkog mora
Izvor: facebook.com

Riba zmaj Dragon fish u plićacima Grčke – Prva pomoć kod uboda

Grci ovu ribu nazivaju Drakena, a među našim turistima je poznata i kao Dragon riba, riba pauk, pauk belac, riba zmaj ili dragana (kako je najčešće nazivana na crnogorskom primorju).

Savršenstvo tirkiznog plavetnila, peščane plaže i sunca, lako može biti narušena ako nam se na putu nađe to malo čudovište koje opseda grčke plaže, gotovo svake godine.

Možda vas zanima:

Putarine do Grčke

Cene goriva u Makedoniji i Grčkoj 2024

Cene goriva u Hrvatskoj i Crnoj Gori

Šta znamo o ovoj ribi?

Riba Zmaj, Gragon fish
Izvor: YouTube printscreen

Pre svega, znamo da su iskustva srpskih turista nakon uboda drakene zaista traumatična. Latinski naziv ove je ribe je Trachinus draco. Telo ribe zmaja karakteriše izdužen oblik proporcionalne debljine, najčešće dužine između 10-15 cm. Najveći zabeležen primerak ove ribe težio je 1,9 kg i 53 cm dužine.

Ono što predstavlja problem pri uočavanju Dragon ribe je, ne toliko karakteristična boja, koja je najčešće bledo-sivkasta sa jedva primetnim mestimičnim zelenkastim, svetlo smeđim flekicama i horizontalnim svetlo plavičastim prugicama. Mnogo lakše je uočiti izraženo krupne oči i usta čiju unutrašnjost ispunjavaju sitni ali oštri zubi.

Međutim, nisu zubi ono što je najopasnije kod ribe pauka! Leđno peraje koje se pruža celom dužinom tela, simetrično je postavljeno u odnosu na ono na trbušnom delu tela. U prvom leđnom peraju, kao i u škržnim poklopcima, smeštene su otrovne žlezde.

Ono što karakteriše ponašanje ove ribe, jeste da riba pauk ne spada u agresivnu vrstu. Do nezgode najčešće dolazi kada čovek slučajno na nju nagazi, obzirom da miruje na dnu mora, skrivena u pesku. Veoma je česta u grčkim letovalištima, pa je neminovno da turisti gotovo svake godine imaju neprijatna iskustva u susretu sa njom.

Simptomi uboda i otrovnost

Riba Zmaj
Izvor: YouTube printscreen

Prvi utisak je kao da ste stali na staklo, a bol je nesnosan i vremenom se pojačava i počinje kao da „gori“ i grči se stopalo. Od najbanalnijih simptoma koji može trajati satima, do mogućih ozbiljnijih kao što su nesvestica, povraćanje, lupanje srca i povišena temperatura.

Prva pomoć pri ubodu Dragon ribe

Kod pružanja prve pomoći nakon kontakta sa Draganom, postoje nekoliko načina.

Najbolji i najbezbedniji način je da se javite medicinskom osoblju ukoliko u vašem odmaralištu postoji bolnica ili ambulanta. Pri javljanju na prijemnom odeljenju očekujte da ćete ući preko reda kako bi odmah dobili protivotrov i to na mestu uboda. I tek onda se noga stavlja u toplu vodu da bi se protivotrov lakse proširio telom.

Ukoliko u vašem odmaralištu ne postoji ovakav vid ustanove, možete se obratiti spasiocima koji dežuraju na grčkim plažama.

Ali ukoliko ste prepušteni sami sebi, evo nekoliko saveta:

  • otrov ribe je termolabilan, pa je dobro da mesto uboda potopite u vrelu vodu ili pesak, temperature oko 40°C.
  • ukoliko ste poneli analgetik i antihistaminik (lek za ublažavanje simptoma alergije) uzmite ga u dozi preporučenoj za uzrast i težinu osobe,
  • probajte istisnuti što više krvi iz ubodenog mesta i, po mogućstvu, podvezati ili pritisnuti odmah ispod, da bi što manje otrova dospelo u krvotok.

Inače, kada se primi protivotrov, bol u većini slučajeva momentalno prestaje.

Riba Zmaj, Dragon fish, Drakena
Izvor: YouTube printscreen

Prevencija

Ukoliko želite da se zaštite od uboda Dragonfish, Drakene, ribe pauk, pauk belac, ribe zmaja ili dragane, pa i ostalih morskih životinja kao na primer morskog ježa, najbolje je da kupite obuću koja je adekvatna za kupanje i plivanje, a dovoljno čvrsta kako bi odbila ubod morskih stvorenja poput morskog ježa.

Autor teksta:

Ostavite komentar

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

68  −  58  =  

Oznake: