Deep Purple 2024
Izvor: deeppurple.com

Deep Purple stiže na Tašmajdan – Rok spektakl godine u Beogradu

Legendarni britanski hard rok sastav, Deep Purple, još jednom će nastupati za našu publiku. Ovaj koncert definitvno moramo svrstati među događaje koje morate posetiti ovog leta, ako ste fan gitarske muzike. Ako do sada niste imali priliku da ih čujete uživo, sada je pravo vreme za to. Pored već najavljenih koncerata i festivala, ovaj je nezaobilazan.

Koncert je zakazan za 13. jul 2024, a održaće se na beogradskom stadionu Tašmajdan. Bend je ovu turneju započeo 7. jula, a kod nas dolaze pravo iz Italije.

O bendu Deep Purple

1967. godine, Kris Kertis osniva bend „Raundabauts“, a spisak članova je bio: Džon Lord, Riči Blekmur, Nik Simper, Rod Evans i Jan Pejs. Bend menja naziv u Deep Purple, na predlog Ričija Blekmura. Već sledeće godine, postižu uspeh obradom pesme „Hush“, sa debi albuma Shades of Deep Purple, i dostižu 4. mesto na top listama u Americi. Tamo su i izdali svoj drugi album, „The Book of Taliesyn“, a 1969. godine izlazi i njihov treći album, pod nazivom „Deep Purple“.

Nakon velikih turneja po SAD, dešava se bankrot njihove izdavačke kuće „Tetragrammaton“, a time je bend, ostavši bez novca, bio primoran da se vrati kući u Englesku. Tamo su snimili singl „Emmaretta“, nazvan po glumici iz mjuzikla „Kosa“ i ubrzo su Rod Evans i Simper bili otpušteni iz benda.

Nakon toga im se pridružuje Jan Gilan, iz grupe „Episode Six“, a ubrzo i basista Rodžer Glover. Ova posgtava se smatra najpoznatijom postavom benda Deep Purple. Nakon koncerta u Rojal Albert Holu 1969. godine sa Kraljevskim filharmonijskim orkestrom, bend je dobio veliku pažnju javnosti.

Slava i popularnost

Prvi album benda u ovom sastavu, nazvan „Deep Purple in Rock“ nam je doneo hitove kao što su „Child in Time“, „Into the Fire“ i „Speed King“, a ubrzo zatim i singl „Black Night“ koji se odlično plasirao na britanskim top listama, čak među prvih 10.

1971. godine bend izbacuje dosta progresivniji album „Fireball“, sa istoimenim i singlom, i pozatnim hitom „Strange Kind of Woman“ (ova pesma se nije našla na ploči, ali je kasnije snimljena na sesijama).

Da li ste znali? Pesma „Highway star“ je nastala u autobusu, kada ih je jedan novinar pitao kako stvaraju pesme.

Treći album, „Machine head“, trebao je biti sniman u mobilnoj jedinici za snimanje Rolingstona, u kazinu u Montrou, gde je za vreme svirke Frenka Zape izbio požar. Ovaj incident je poslužio bendu kao inspiracija za njijhovu najpoznatiju pesmu „Smoke on the Water“.

Ovaj album je jedan od najpoznatinijih albuma, a izašao je kao sedmi album od nastanka ove grupe, što se ispostavilo da je tempo snimanja koji neće biti nadmašen narednih 30 godina.

Nakon brojnih turneja po Americi, a nakon japanske turneje, Deep Purple izdaje „Made in Japan„, koji i dan danas važi za jedan od najprodavanijih albuma uživo.

Raspad druge postave

Druga postava benda izdala je 1973. godine album „Who Do We Think We Are“, i to će biti njihov poslednji album sa ovim članovima. Neslaganje i tenzije između članova benda izazvalo je odlazak Jana Gilana iste godine, a za njim je otišao i Rodžer Glover.

Zamenili su ih pevač Dejvid Kaverdejl i basista Glen Hjuz, što je bendu donelo novi i tvrđi zvuk, krunisan albumom „Burn“, a zatim i „Strombringer“, kada su gostovali u Beogradu. Blekmur nije bio zadovoljan albumom, pa je 1975. godine napustio Deep Purple, i osnovao „Rainbow“ sa legendarnim Ronijem Džejms Diom.

Bilo je nezamislivo da neko zameni Blekmura, ali to je ipak učinio američki gitarista Tomi Bolin. Tkao je nastao „Come Taste the Band“, album koji donosi više funk primesa dosadašnjem tvrdom zvuku.

Ponovno okupljanje Druge postave

1984. godine, bend se ponovo okupio u klasičnoj drugoj postavi: Džon Lord, Jan Pejs, Riči Blekmur, Jan Gilan i Rodžer Glover. Nakon što su potpisali ugovor sa izdavačkom kućom PolyGran, izdaju album “Perfect Stranger” koji je doživeo ogroman uspeh.

Zarada je premašila čak i legendarnog Brusa Springsina u Americi, a povratak u Britaniju je obeležio koncert na Knebworth Fayre,pred 80 000 ljudi . 1987. godine Deep Purple izdaje “The House of Blue Light” praćen svestkom turnejom, nakon lega su izdali lajv album „Nobody’s Perfect“, na kome se našla i nova verzija pesme “Hush”.

Mark V

Jan Gilan je otpušten iz benda 1989. Godine nakon neslaganja sa Ričijem Blekmurom, pa su nakon nekoliko audicija za pevača, Deep Purple kao pevača primio Džoa Lin Turnera, koje je nekada pevao u bendu “Rainbow”. Tada je nastao album “Slaves and Masters” (1990.) koji je doživeo neznatan uspeh. Muzički kritičari su smatrali da zvuk više liči na “Rainbow”.

Opet Druga postava i Mark VI

Posle ovog albuma, Turner je napustio bend, a Lord, Pejs i Glover su želeli da se Jan Gilan vrati za ponovno okupljanje postave Mark II. Blekmor je bio protiv, ali nakon što je plaćen 250 000, pristao je na tu nagodbu, mada su se tenzije između njih dvojice nastavile. 1993. godine Deep Purple izdaje album “The Battle Rages On”, a evropska turneja je snimljena na albumu“Come Hell or High Water”.

Blekmur je ubrzo nakon problema na koncertu u Birmingenu opet napustio bend, a zamenio ga je niko drugi nego legendarni Džo Satriani. Ipak, zbog prethodnih ugovora nije mogao da ostane u bendu, pa im se priključio Stiv Moris.

Postava VII – Mark VII Deep Purple

Dolazak ovog gitariste je doneo bendu kreativno osveženje, pa je tako 1996. godine nastao album „Purpendicular“, ali nije postigao velike uspehe, uprkos tome što su ga krasili raznovrsni muzički stilovi. Krajem ‘90-ih godina, Deep Purple je imao uspešne turneje nakon albuma “Abandon” 1988. godine.

Džon Lord je uspeo da realizuje „Concerto for Group and Orchestra“, koji je izveden sa Londonskim Simfonijskim Orkestrom u Royal Albert Hall-u, i našao se na box setu “The Soundboard Series”, pored koncerata iz Australije i Japana. Lord je 2002. godine napustio bend, da bi ga zamenio Don Eri.

Deep Purple Mark VIII

Nova postavka benda je Deep Purple 2003. godine objavila album “Bananas”, prvi nakon godina, i krenula na turneju. Izdavačka kuća EMI Records je odbila da im produži ugovor, verovatno zbog niskih očekivanja prodaje. 2005. godine u oktobru izlazi album „Rapture of the Deep“, nakon čega su  krenuli na turneju. Tokom 2011. godine, Deep Purple je obišao 48 zemalja sa turnejama, uključujući turneju „Songs That Built Rock“ sa simfonijskim orkestrom od 38 članova.

2013. godine izlazi album „Now What?!“, a zatim i albumi „Infinite“ (2017.), „Whoosh!“ (2020.) i album obrada „Turning to Crime“ (2021.).

Deep Purple je aktivno svirao do 2022. godine, kada su zvanično objavili završetak svoje dugogodišnje karijere. U martu ove godine je najavljena turneja „1 More Time“, u sklopu koje bend dolazi i u Beograd.

Deep Purple ─ Trenutni sastav

Deep Purple će publici u Beogradu da se predstavi u sledećem sastavu:

  • Jan Gilan – vokal
  • Rodžer Glover – bas
  • Jan Pejs – bubnjar
  • Don Eri – klavijature
  • Sajmon Mekbrajd – gitara

Počastiće nas hitovima kao što su „Child in Time“, „Highway Star“ i „Smoke on the Water“, a novi album je najavljen za 19. jul 2024. godine

Ulaznice

Ulaznice za ovaj događaj možete nabaviti na sajtu eFinity, a cene su sledeće:

  • Parter  – 4900 dinara
  • FAN PIT – 5900 dinara
  • Tribine – 5950 dinara
  • VIP tribina levo – 7500 dinara
  • VIP tribina desno- 7500 dinara

Karte mogu da se kupe i na sledećim mestima:

  • Blagajna Štark Arene
  • TC Rajićeva ( sprat I )
  • Sva Moj Kiosk prodajna mesta
  • Blagajna Doma omladine

Gde parkirati?

Svi znamo kakav problem može da predstavlja parking u Beogradu, naročito tokom većih koncerata i manifestacija, te vam u nastavku navodimo neke od predloga. Pored redovno obeleženih parking mesta u ulicama oko samog Tašmajdana, savetujemo vam da ukoliko dolazite sopstvenim prevozom, auto ostavljate u jednoj od ovih parking garaža:

Parking garaža u Masarikovoj ulici (otvorena 24h)

Garaža „Pionirski park“ (otvorena 24h)

OVDE možete videti ostale festivale i koncerte koje smo najavili.

Autor teksta:

Ostavite komentar

2 Odgovor

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

62  −  53  =  

Oznake: