Najbolje Ergonomske Stolice

Najbolje ergonomske stolice za dugotrajno sedenje – Uložite u udobnost i zdravlje

Ako ste kao ja i provodite sate i sate za računarom – bilo da radite, učite ili igrate igrice – onda ste verovatno osetili onaj dosadni bol u leđima koji vas prati kao senka.

Dugo sam se tešio da će proći, ali realnost je bila jasna: obična stPolica jednostavno nije dovoljno dobra za tako dugotrajno sedenje.

I tako sam jednog dana presekao – vreme je da pronađem stolicu koja će mi sačuvati leđa i pomoći da konačno sedim kako treba.

Ali, kako izabrati pravu? Ispostavilo se da to nije tako jednostavno. Istraživao sam, čitao iskustva drugih i testirao gomilu modela. Neki su bili udobni ali glomazni, drugi fensi ali skupi, a treći prosto nisu ispunili moja očekivanja.

Pregled top 10 ergonomskih stolica na tržištu

Model Slike Proizvoda Cena (RSD) Materijal Podešavanja Funkcije Prodavnica
Ergobase kancelarijska stolica Ergobase kancelarijska stolica 16.599 Mrežasta tkanina (crna) Visina sedišta (gasni lift)

 

; nagib naslona sa zaključavanjem (“tilt-lock”)

; podesivi rukonasloni

 

; podesiv naslon za glavu

Ergonomski oblik naslona i naslona za glavu za pravilno držanje

; točkići za rotaciju 360°; nosivost do 120 kg

Emmezeta
Mark Adler Expert 8.5 fotelja Mark Adler Expert 8.5 fotelja 40.000 Mrežasta tkanina na naslonu, štof sedište Visina sedišta (gasni cilindar)

; nagib naslona (multilock, zaključavanje u 4 položaja)

; fleksibilna lumbalna podrška

; podesiv naslon za glavu

; 5D rukonasloni (podešavanje u više pravaca)

Konturisana konstrukcija prilagođava se telu

; ventilisana mreža održava protok vazduha

; gumirani točkići štite pod

; izdržljiva aluminijumska baza

Emmezeta
Spot kancelarijska stolica Spot kancelarijska stolica 14.999 Mreža/tkanina (crna) Visina sedišta (gasni mehanizam)

; nagibni mehanizam (ljuljanje)

; rukonasloni podesivi po visini i širini (2D)

Integrisana podrška za glavu i leđa (visok naslon)

; mekani gumirani nasloni za ruke

; točkići i rotacija

Emmezeta
Padova kancelarijska stolica Padova kancelarijska stolica ~8.411★ Mreža (tirkizna) Visina sedišta podesiva (lifter mehanizam) Ergonomični naslon pruža aktivnu podršku za pravilno držanje tela

; prozračan mrežasti naslon; točkići i rotacija 360°

Forma Ideale
KJOC-567 kancelarijska fotelja KJOC-567 kancelarijska fotelja ~10.516★ Eko-koža (crna), punjeno sunđerom Visina sedišta podesiva (gasni lift) Debelo postavljeno sedište i naslon koji prati pokrete tela

; fiksni rukonasloni za podršku rukama

; mehanizam za rotiranje i točkići

Forma Ideale
VARPELEV radna stolica VARPELEV radna stolica 22.500 Mreža (polyester), plastična baza Visina sedišta podesiva

; nagib naslona sa zaključavanjem pozicije

 

; podesivi naslon za glavu

; podesivi rukonasloni (visina)

Visok mrežasti naslon za ventilaciju; točkići sa najlonskom bazom

 

; стабilnost konstrukcije (nosivost ~120 kg)

JYSK
TAMDRUP kancelarijska stolica TAMDRUP kancelarijska stolica 18.500 Veštačka koža, memorijska pena, metal Visina sedišta podesiva

 

; nagibni mehanizam (ljuljanje sa otporom)

Sedište od memorijske pene smanjuje pritisak na telo

; čelična baza sa točkićima

; debelo tapacirani naslon za udobnost

JYSK
Fury Avenger M+ gejmerska stolica Fury Avenger M+ gejmerska stolica 12.999 Eko-koža i platno (kombinacija) Visina sedišta podesiva (gas lift)

 

; nagib naslona podesiv (recliniranje)

Visok naslon sa jastukom za glavu; ergonomski oblik za podršku leđa; nosivost do 150 kg

; točkići i rotacija 360°

Tehnomanija
Antares Nevada radna stolica Antares Nevada radna stolica 26.999 Eko-koža (crna), debelo tapacirana Visina sedišta podesiva (gasni cilindar)

; nagibni mehanizam (Tilt) sa zaključavanjem

Udoban jastuk za glavu integrisan u naslon

; fiksni tapacirani rukonasloni

; metalna baza sa točkićima

; nosivost do 110 kg

Gigatron
MARKUS kancelarijska stolica MARKUS kancelarijska stolica 14.999 Mrežasti naslon, štof sedište (sivo) Visina sedišta podesiva; nagib naslona sa podešavanjem napetosti i zaključavanjem Visok naslon sa integrisanim naslonom za glavu; ugrađena lumbalna potpora u naslonu

; čvrsta baza sa točkićima; moderan dizajn

IKEA

Prednosti ergonomskih stolica

Kada sam konačno prešao sa obične kuhinjske stolice na pravu ergonomsku, shvatio sam koliko velika razlika može biti u udobnosti i načinu na koji sedim.

1. Smanjenje bolova i zdravija kičma

Krupan kadar muškarca koji sedi u modernoj ergonomskoj stolici sa naslonima za ruke
Ergonomska stolica pruža podršku kičmi, smanjujući bolove

Problem s običnim stolicama je to što ne pružaju odgovarajuću podršku kičmenom stubu, što dovodi do neprirodnog savijanja i naprezanja mišića.

Ergonomske stolice su dizajnirane tako da prate prirodnu krivinu kičme, pružajući stabilnu podršku u lumbalnom delu. Kada sam počeo da koristim stolicu sa pravilno oblikovanim naslonom i lumbalnom podrškom, bolovi u krstima su jednostavno nestali.

Taj konstantni osećaj nelagodnosti koji me pratio tokom rada na računaru više nije bio problem.

2. Bolje držanje tela i pravilna postura

Jedna od stvari koje sam najviše cenio kada sam prešao na ergonomsku stolicu je kako me “tera” da sedim pravilno. Zaobljen naslon i podesiva visina omogućavaju da mi kičma ostane u prirodnom položaju, dok su mi stopala ravno na podu i kolena pod uglom od 90 stepeni.

Pre toga sam imao običaj da se pogrbim nad tastaturom ili da se zavalim previše unazad, što je dodatno opterećivalo leđa i vrat. Sada, zahvaljujući pravilnom podešavanju naslona i rukonaslona, telo mi automatski zauzima pravilniji položaj – čak i kada se nesvesno opustim.

3. Veća udobnost i bolja produktivnost

Muškarac zavaljen u podesivu ergonomsku stolicu sa naslonom za glavu
Udobnost i pravilno podešavanje za bolju produktivnost

Nema više konstantnog podešavanja i pomeranja da biste našli dobar položaj – ergonomska stolica jednostavno se prilagođava vašem telu.

Sedište sa dodatnim jastukom ili memorijskom penom pruža odličnu potporu kukovima i bedrima, dok mrežasti naslon omogućava ventilaciju i sprečava znojenje tokom dugih radnih sesija. Podesivi rukonasloni omogućavaju da vam ruke budu opuštene i pravilno pozicionirane tokom kucanja, što značajno smanjuje napetost u ramenima.

Studije su pokazale da ergonomske stolice mogu povećati produktivnost za čak 40% i smanjiti izostajanje s posla zbog bolova u leđima za 75%.

4. Smanjenje rizika od povreda usled dugotrajnog sedenja

Loše sedenje može izazvati brojne zdravstvene probleme: ukočenost vrata, bol u ramenima, pa čak i Najbolje Ergonomske Stolicesindrom karpalnog tunela ili slabu cirkulaciju u nogama. U najgorem slučaju, može doći do ozbiljnih problema sa kičmom, kao što su diskus hernija ili skolioza.

Ergonomske stolice pomažu u sprečavanju ovih problema tako što drže telo u prirodnom položaju. Naslon za glavu pruža podršku vratu i smanjuje naprezanje vratnih mišića, dok stabilna baza sa točkićima omogućava lako kretanje bez dodatnog opterećenja.

5. Personalizovano podešavanje za svakog korisnika

Muškarac opušteno sedi u kožnoj ergonomskoj stolici
Podešavanje stolice na osnovu individualnih potreba

Najveća vrednost ergonomske stolice je u tome što se može potpuno prilagoditi vašim potrebama. Bez obzira na vašu visinu, težinu ili način sedenja, dobra ergonomska stolica omogućava:

  • Podesivu visinu sedišta za pravilno držanje nogu.
  • Nagib naslona za prilagođavanje položaju leđa.
  • Podesivu lumbalnu podršku za optimalnu potporu donjem delu kičme.
  • Naslon za glavu koji rasterećuje vratne mišiće.
  • Rukonaslone koji se mogu podići, spustiti ili čak pomerati napred-nazad.

Mane i ograničenja

Žena sedi uspravno u crnoj ergonomskoj stolici
Skupe su i zahtevaju pravilno korišćenje

Nije sve savršeno, pa tako ni ergonomske stolice nemaju samo prednosti. Evo nekoliko mana na koje treba obratiti pažnju:

1. Visoka cena

Kvalitetne ergonomske stolice često su skupe, posebno modeli poznatih brendova. Što više funkcija i bolji materijali – to veća cena. Iako postoje povoljnije opcije, jeftinije stolice obično imaju manje podešavanja i kraći vek trajanja.

2. Nisu sve “ergonomske” zaista ergonomske

Oznaka „ergonomska“ ne garantuje uvek kvalitet. Neki modeli nose taj naziv samo zbog marketinga, ali ne pružaju stvarnu podršku telu. Uvek proverite koje konkretne funkcije stolica ima, jer neki modeli samo izgledaju moderno, a zapravo ne zadovoljavaju osnovne ergonomske standarde.

3. Prilagodljivost nije uvek dovoljna

Nijedna stolica nije univerzalna i može se desiti da model koji odgovara jednoj osobi ne bude dobar za drugu. Razlike u visini, težini i telesnoj građi znače da je potrebno pažljivo birati i probati više modela pre kupovine.

4. Potreba za pravilnim korišćenjem

Čak i najbolja stolica neće vam pomoći ako sedite nepravilno. Potrebno je naviknuti se na pravilan položaj i podešavati stolicu prema svojim potrebama. Takođe, ni ergonomska stolica nije izgovor da se ne pravite pauze – telo i dalje treba kretanje i istezanje.

Ovde možete da pročitate više o uređenju vaše trpezarije, gde je takođe jedan od segmenata izbor stolica.

Vodič za kupovinu ergonomske stolice

Kupovina ergonomske stolice može biti pravi izazov – na tržištu postoji ogroman izbor modela, materijala, dizajna i funkcionalnosti. Da biste izabrali pravu stolicu koja će vam dugoročno koristiti, važno je uzeti u obzir više faktora. Evo vodiča koji će vam pomoći da donesete pametnu odluku i izbegnete najčešće greške.

1. Odredite namenu i dužinu sedenja

Muškarac sedi u ergonomskoj kancelarijskoj stolici
Izbor stolice zavisi i od vremena sedenja

Jedan od najvažnijih koraka pre kupovine je da procenite koliko vremena dnevno provodite sedeći. Ovo će direktno uticati na to koliko je važno ulagati u kvalitet i koje funkcije stolica treba da ima.

Kratkotrajno sedenje (do 3 sata dnevno)

Ako samo povremeno sedite za računarom – recimo za kraće radne sesije ili učenje – osnovna ergonomska stolica sa nekoliko podešavanja može biti dovoljna.

  • Preporučeni materijali: Tkanina ili mreža, jer pružaju dobru ventilaciju i udobnost.
  • Osnovne funkcije: Podesiva visina sedišta i osnovna lumbalna podrška.
  • Primeri: Jednostavne kancelarijske stolice sa mrežastim naslonom i minimalnim podešavanjima.

Srednje sedenje (4-6 sati dnevno)

Ako svakodnevno provodite nekoliko sati za računarom, potrebna vam je stolica sa više ergonomskih funkcija.

  • Preporučeni materijali: Mrežasti naslon za bolju ventilaciju i sunđerasto sedište sa tapacirungom.
  • Funkcije: Podesivi naslon, nagib sedišta i lumbalna podrška.
  • Dodatne funkcije: Podesivi rukonasloni za rasterećenje ramena.

Dugotrajno sedenje (7+ sati dnevno)

Ako radite od kuće ili provodite ceo dan u kancelariji, kvalitetna stolica je neophodna za zdravlje i udobnost.

  • Preporučeni materijali: Kombinacija mreže i kože ili kvalitetnog tekstila sa memorijskom penom.
  • Ključne funkcije:
    • Podesiva visina sedišta i naslona.
    • Lumbalna podrška sa mogućnošću podešavanja.
    • Podesivi rukonasloni (po visini, dubini i uglu).
    • Naslon za glavu sa prilagodljivim uglom.
    • Mehanizam za nagib i zaključavanje položaja.
  • Dodatne karakteristike: Sedište sa antistatičkom penom i anatomski oblikovan naslon.

Savet: Ako znate da provodite mnogo sati u sedećem položaju, nemojte štedeti na kvalitetu. Investicija u pravu stolicu dugoročno se isplati kroz bolju produktivnost i očuvanje zdravlja.

2. Odaberite pravi materijal

Ergonomska mrežasta stolica sa lumbalnom podrškom
Materijal utiče na dugotrajnost stolice

Materijal stolice ima značajan uticaj na udobnost i dugotrajnost. Evo najčešćih opcija i njihovih karakteristika:

Mreža (mesh)

  • Prednosti: Prozračnost, ne zadržava toplotu, lako održavanje.
  • Mane: Može biti tvrđa i manje udobna za duže sedenje.
  • Najbolje za: Kancelarije sa višim temperaturama ili dugotrajno sedenje.

Koža (prava ili eko koža)

  • Prednosti: Luksuzan izgled, lako čišćenje, trajnost.
  • Mane: Leti može biti topla i znojiti se, zimi hladna. Eko koža je sklonija pucanju.
  • Najbolje za: Elegantne kancelarije ili radni prostor u klimatizovanom okruženju.

Tkanina (platno)

  • Prednosti: Udobnost, različiti dizajni i boje, prijatan osećaj.
  • Mane: Može apsorbovati znoj i prašinu, teže održavanje.
  • Najbolje za: Domaće kancelarije i manje formalne prostore.

Kombinacija mreže i kože

    • Prednosti: Idealna kombinacija prozračnosti i luksuza.
    • Mane: Skuplje rešenje, zahteva održavanje oba materijala.

3. Obratite pažnju na mehanizam i podešavanja

Branch - Ergonomic Chair Adjustments

Visina sedišta treba da bude podesiva kako bi stopala bila ravno na podu, dok kolena ostaju pod uglom od 90 stepeni. Nagib naslona omogućava prilagođavanje ugla leđa, sprečavajući naprezanje kičme, dok opcija zaključavanja ugla drži naslon stabilnim u željenom položaju.

Lumbalna podrška je neophodna za održavanje prirodne krivine kičme i smanjenje pritiska na donji deo leđa. Rukonasloni treba da budu podesivi po visini i širini, kako bi smanjili opterećenje na ramena i vrat. Naslon za glavu dodatno rasterećuje vratne mišiće, što je ključno za dugotrajno sedenje.

Tilt mehanizam omogućava ljuljanje i lagano naginjanje unazad, što doprinosi opuštanju tokom rada.

Stabilnost i baza stolice

Stabilnost stolice zavisi od čvrste baze, koja je najbolje da bude metalna ili od ojačane plastike. Metalne baze su izdržljivije i stabilnije, dok su plastične lagane, ali manje pouzdane.

Točkići sa gumiranim premazom su odlični jer smanjuju buku i sprečavaju oštećenje poda. Stolica sa pet točkića je najstabilnija i omogućava lako kretanje u svim pravcima.

Dodatna oprema

Podloga za točkiće je korisna za zaštitu poda i lakše pomeranje stolice. Jastuci za lumbalnu i vratnu podršku poboljšavaju udobnost i pružaju dodatnu potporu telu. Gumirani točkići ili navlake sprečavaju grebanje parketa i čine pomeranje tišim.

Prava ergonomska stolica sa stabilnom bazom i odgovarajućim dodacima garantuje udobnost i zaštitu vašeg zdravlja.

Zaključak

Ako ste ikada osetili bol u leđima nakon dugotrajnog sedenja ili ste primetili da se ne možete fokusirati zbog neprijatnosti u stolicu, vreme je da ozbiljno razmislite o ergonomiji vašeg radnog prostora. Dobra ergonomska stolica nije samo luksuz, već stvarna investicija u vaše zdravlje, produktivnost i kvalitet svakodnevnog života.

Ne postoji jedna univerzalna stolica koja će svima odgovarati, zato birajte pažljivo i prilagodite stolicu svojim potrebama i navikama. Uvek imajte na umu da je pravilno sedenje samo jedan deo slagalice – pauze, istezanje i kretanje su i dalje neophodni bez obzira na to koliko kvalitetna vaša stolica bila.

Zapamtite: prava stolica može promeniti vaš svakodnevni osećaj komfora, smanjiti bolove i omogućiti vam da radite ili se opuštate satima bez neprijatnosti. Zato se nemojte ustručavati da istražujete, isprobavate i investirate u model koji zaista odgovara vašim potrebama.

Autor teksta:

Ostavite komentar

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

3  +  7  =