Trpezarija je mesto u domu koje okuplja porodicu i prijatelje, a kao št0 smo već napomenuli njihova fukcionalnost i izgled su najvažniji.
Uređenje trpezarije je ozbiljan poduhvat, međutim postoje česte greške u dizajnu trpezarije koje mogu umanjiti ove vrlo bitne stavke, a neke od njih koje bih izdvojila su:
1. Boja zida
Ovo je stavka koju biste trebali da birate poslednju. Uređenje trpezarije treba da započnete odabirom stola i stolica, lustera za trpezariju, tepiha ili zavesa.
Kada su ovi elementi na svom mestu, možete izabrati boju zida koja ih dopunjuje. Ovaj pristup vam osigurava da svi elementi rade zajedno u harmoniji, a sprečava greške koje vas mogu dosta koštati.
2. Kupovina usklađenog trpezarijskog seta
Usklađeni trpezarijski nameštaj može učiniti da prostor izgleda monotono. Umesto usklađenog trpezarijskog seta, kombinujte različite komade nameštaja.
Uređenje trpezarije počnite sa odabirom stola, a nakon toga možete birati bočne stolice i stolice na čelu u različitim dezenima. Ovako odabran nameštaj dodaje vizuelni identitet prostoriji i daje joj dizajnersku notu.
3. Mali tepih
Premali tepih može vizuelno učiniti da trpezarija izgleda zbijeno i pretrpano.
Tepih treba da bude dovoljno velik da, kada se stolice izvuku, one ostanu na tepihu. Ulaganje u tepih odgovorajuće veličine može značajno uticati na celokupni utisak prostorije.
4. Nedostatak fokalne tačke
Svaka prostorija treba da ima fokusnu tačku, a trpezarija nije izuzetak.
Odlučite se koji je to zid u vašem slučaju, a identifikovaćete ga kao najvidljiviji pri ulasku u prostoriju. Njega možete istaći drugom bojom, velikim ogledalom ili upečatljivim dekorom.
Fokalna tačka može biti i na lusteru, posebno ako izaberete neki raskošnog i grandioznog karaktera.
Svakako, dobro dizajnirana fokusna tačka privlači pažnju i dodaje dubinu prostoriji.
5. Nedovoljna rasveta
Vrlo često, jedno rasvetno telo nije dovoljno, a česta je greška posebno ako je estetika i dizajn pri odabiru rasvete važnija, nego funcionalnost. Ova greška je češća u malim prostorima.
Slojevita rasveta sa kombinacijom lustera, ugradne rasvete i zidnih lampi omogućava vam da ambijent prilagodite različitim prilikama. Postavljanje svih svetala na dimere pruža vam kontrolu nad raspoloženjem i funkcionalnošću prostorije, što je vrlo važno za uređenje trpezarije.
6. Oblik stola
Oblik vašeg stola za ručavanje treba da se uskladi sa oblikom prostorije. Za pravougaone prostorije, izaberite pravougaone ili ovalne stolove. Za kvadratne prostorije, izaberite kvadratne ili okrugle stolove.
Stolovi sa uglovima obično izgledaju formalnije, dok okrugli ili ovalni stolovi nude opušteniju atmosferu i mogu ugostiti više ljudi.
Izbegavajte nesklad između oblika stola i prostorije kako biste održali ravnotežu i harmoniju.
7. Pogrešan izbor rasvete
Rasveta u trpezariji je ključna. Oblik i mesto gde je postavljeno rasvetno telo treba da odgovara obliku stola.
Pravougaoni stolovi bolje izgledaju sa linearnim lusterima, dok kvadratni ili okrugli stolovi mogu biti bolje ispraćeni lusterima i visilicama sa kuglama ili četvrtastog oblika. Prilikom postavljanja rasvete, neophodno je voditi računa da luster bude postavljen na odgovarajućoj visini, kako bi se obezbedilo dovoljno svetla, bez odsjaja ili ostavljanja stola u senci.
8. Pretrpan sto za ručavanje
Dekor trpezarijskog stola održavajte jednostavnim i elegantnim, baš zato što prenatrpan sto može umanjiti celokupan utisak prostorije.
Izbegavajte pretrpavanje stola prostirkama, posuđem i čašama, jer minimalistički dekor na stolu omogućava rasvetnom telu da bude zvezda prostorije. Minimalizam u dekoru odaje utisak čistog i prijatnog prostora.
9. Previše formalan izgled
Ako imate dovoljno prostran dom da mesto za ručavanje imate u sklopu sa kuhinjom i u formalnoj trpezariji, postarajte se da ona ne odudara u mnogome od ostalog stila. Iako posebna trpezarija treba da bude elegannija, povedite računa da ne bude neprijatna i ukočena.
Birajte luksuz, ali praktične materijale kako bi ostvarili ravnotežu istvorili udoban i funkcionalni prostor za svakodnevnu upotrebu.
10. Sto pogrešne veličine
Ovo je ujedno i najčešća greška koja se pravi. Odabirom stola koji je prevelik ili premali za prosto može narušiti celokupni izgled prostora.
Da biste odredili pravu veličinu stola, izmerite dužinu i širinu vaše trpezarije i oduzmite 90 cm sa svake strane. Ovoliki razmak bi omogućio udobno pomeranje stolica. Za prolaz, potrebno je oduzeti 105 cm od najbližeg zida. Preostale dimenzije će vam dati maksimalnu veličinu tola koji biste mogli da stavite u vaš prostor.
11. Zadržavanje starog stola koji ne volite
Ako imate stari sto za ručavanje koji ne volite, pravo je vreme da ga se oslobodite!
Neusklađen sto može ometati vašu sposobnost da stvorite stilsku trpezariju. Čiste linije i bezvremenski stilovi su dobar izbor, tako da sa njima je ulaganje kratkoročno.
Ali, možda vas stari sto može podstaći na kreativni poduhvat, te odlučite da ga uredite i redizajnirate sami, a uređenje trpezarije unapredite korak više svojim ličnim pečatom. Zašto ne? Pinterest je prepun ideja.
12. Žrtvovanje udobnosti zbog stila
Iako je estetika važna, udobnost ne sme biti žrtvovana, zbog stila. Birajte stolice koje su udobne za duže sedenje.
Pre kupovine, obavezno testirajte stolice u prodavnici. Ako kupujete online, prethodno se informišite o politici povrata u izabranoj prodavnici.
Uređenje trpezarije je ozbiljan proces
Uređenje trpezarije koja je funkcionalna i lepa istovremeno zahteva dosta planiranja i osećaja za detalje.
Izbegavanjem čestih grešaka prilikom uređenja, možete stvoriti savršeno mesto za porodične obroke i okupljanja. Trpezarija je više od mesta za obroke, to je prostor za povezivanje i uživanje!
2 Odgovor
Vrlo korisno!
Imate li neki savet kako urediti malu trpezariju koja je u sklopu sa dnevnom sobom?
Uskoro objavljujemo!
Pratite nas!