Božićni post ove godine počinje 28. novembra, a završava se na Badnji dan, 6. januara. Mada, pravoslavni hrišćani poste sredu i petak, a ove godine post pada u četvrtak, sa postom krećemo od srede. Post traje 40 dana. Ovaj post je jedan od najvažnijih i najvećih u pravoslavnom kalendaru, pripremajući vernike za rođenja Isusa Hrista.
Osim uzdržavanja od mrsne hrane (mesa, jaja i mlečnih proizvoda), ovaj post bi trebali da postimo i mislima, te bi dobro došlo da se suzdržavamo od loših pomisli i da ne činimo loša dela.
Takođe, u ovom postu se potrudite da uradite što više dobrih dela i da pojaćate svoju molitvu! Pomozite onima kojima je to potrebno!
Sadržaj
ToggleDa li je Božični post stroži od Vaskršnjeg?
U trajanju od 40 dana, ovaj post je drugi poredu od najdužih postova koje postimo u toku godine. Prvi je Vaskršnji , dok je po strogosti blaži od Vaskršnjeg i Velikogospojinskog posta.
Koja je suština i smisao posta?
Suština posta je približavanje Bogu to jest naša zajednica sa Bogom, proslavljanje Boga i poštovanje Njegovih svetih.
Post sam po sebi nema pun smisao bez pričešća, jer čovek ne može postići spasenje isključivo sopstvenim naporima, već blagodaću Božijom, koja se daruje kroz telo i krv Hristovu.
Zato postimo da bismo se pripremili za susret sa Hristom, koji nije uvek „sa nama“.
Kao što je rečeno u Jevanđelju (Mt. 9, 15), kada je „Ženik sa nama“ – u praznične dane i trenucima radosti – post ustupa mesto slavljenju i radosti zajedničarenja sa Bogom.
Uzdržavanje od određene hrane prati i rad na sopstvenim mislima, rečima i delima. Sveti Vasilije Veliki naglašava da istinski post nije samo odricanje od hrane već i udaljavanje od zlih dela i grešnih misli. Ukoliko proslavljate svetog Nikolu, ostavljam vam recept za slavski kolač!
Kako pravilno postiti tokom Božićnog posta?
Tokom posta, pravoslavni vernici se uzdržavaju od mesa, mlečnih proizvoda, jaja i alkohola. Pre samog posta, najbolje bi bilo konsultovati se sa vašim parohijskim sveštenikom i sa njim videti kako pravilno da ispostite ovaj post.
Post u pravoslavnoj veri se vodi kao poslušanje. Vaš parhojski sveštenik će najbolje odrediti kako pravilno da postite ovaj post, u skladu sa vašim godinama i zdravstvenim problemima.
Ponedeljkom, sredom i petkom posti se „na vodi“ (bez ulja). Utorkom i četvrtkom dozvoljeno je ulje. Subotom i nedeljom može se jesti riba. Na praznik Vavedenje Presvete Bogorodice (4. decembra), riba je dozvoljena čak i ako pada u sredu ili petak. Na Badnji dan posti se najstroži post – bez ulja i vina, uz obaveznu ishranu „na vodi“. Ukoliko niste vešti u spremanju posne trpeze i nemate ideju šta da jedete u ovim danima, ostavljam vam par recepata kako spremiti ukusu ribu u toku posta! Post, u mom slučaju nije gladovanje, već vreme duhovne i telesne pripreme za zajednicu s Bogom. Uzdržavanje od hrane i grešnih dela vodi ka unutrašnjem miru i boljoj povezanosti s verom. Božićni post je prilika za čišćenje tela i duše, što nas priprema za radost Božića – trenutak kada slavimo rođenje Hrista Spasitelja.Šta za mene predstavlja post?