izvor: cefah.agrif.bg.ac.rs

4 Razloga zašto Treba Posetiti Mali Dunav kod Beograda

Pobeći od gradske vreve ili jednostavno promeniti okolinu na dan je nešto što nam svima prija. Srbija je bogata mestima za baš ovakve aktivnosti, na koji god kraj ove zemlje da se uputite. U Vinči, na samo 12 km od centra Beograda, nalazi se Mali Dunav. Otvoren kao turističko – ogledno dobro Poljoprivrednog fakulteta „Radmilovac“, ovaj centar je prava oaza za decu gde mogu da vide i saznaju mnoštvo zanimljivosti.

Letnjikovac na Malom Dunavu
izvor: cefah.agrif.bg.ac.rs

Ideotvorci Malog Dunava su zamislili da prava reka ima ovde svoju „maketu“, prikazujući tok Dunava od Švarcvalda do Đerdapa u dužini od 1,2 km. Centar je nastao tako što su dobrovoljci sa Poljoprivrednog fakulteta očistili korito starog potoka. Pošto kapaciteti vode nisu bili dovoljni, voda se dovlači sa dubine od čak 120 m! Evo nekoliko razloga zašto da ovo bude vaša sledeća destinacija.

1. Aktivnosti na Otvorenom

Pecanje na Malom Dunavu
izvor: cefah.agrif.bg.ac.rs

Ako ste krenuli na odmor sa decom negde u blizini Beograda, Mali Dunav je idealno mesto za izlet. Odlična prilika da provedete dan u prirodi i uživate u miru. Možete ploviti čamcem, posetiti Alasku kolibu, ili jednostavno uživati na obali jednog od mnogih jezera. Livade između jezera su povezane drvenim mostićima, što doprinosi prirodnom izgledu Centra. Postoje mrestilišta, jezera za selekciju kvalitetnih riba, jezera za pecanje gde deca mogu da upecaju svoju prvu ribu. Najmlađima je najzanimljiviji brod-penjalica.

2. Biodiverzitet

Mali Dunav - flora i fauna
Flora u fauna u Malom Dunavu, izvor: cefah.agrif.bg.ac.rs

Ovo je možda najveća prednost Malog Dunava. Dunavske ribe kao što su kečiga, sibirska jestera, jegulja, som i smuđ su samo neke od vrsta koje se mogu videti u ovoj jedinstvenoj živoj izložbi. Na samom ulazu u centar se nalazi javni akvarijum, a odatle možete izabrati više pravaca.

Ovde se možete upoznati sa raznim vrstama morskih ptica, koje su već navikle na posetioce. Možete ih nahraniti kukuruzom ili pešnicom. Vrste koje ovde možete sresti su labudovi (beli i crni), kolben patke, utva zlatorkila, mandarinke karolinke – to su samo neke od 200 jedinki prisutnih.

Kornjače su takođe stanovnici Malog Dunava, a postoji i vodena botanička bašta, gde pored životinja, možete videti i biljke koje rastu u Dunavu i oko njega.

3. Edukacija

Posete dece Malom Dunavu
izvor: cefah.agrif.bg.ac.rs

Edukacija je primarni cilj postojanja ovog oglednog dobra. Pored faunističke i florističke zajednice, postoji još nekoliko stvari koje služe u svrhu učenja.

Ako pogledate ostrvo „Njeno veličanstvo – voda“, upoznaćete se sa evolucijom života na zemlji.

„Naselje praistorijskog ribara“ pokazuje kako su izgledala naselja uz Dunavod pećinskog doba, preko Lepenskog vira, Vinčanske kulture pa do danas. Naučnici kažu da su ljudi u periodu od 6500 do 7500 godina p.n.e. bili slični kao današnji čovek u pogledu garderobe – nosile su se suknje i čarape, pa čak i V izrez. Takođe, postojalo je podno grejanje. Ovaj period se smatra zlatnim dobom, jer je neverovatno da je tih 1000 godina prošlo bez ikakvih ratova.

„Naučno – kulturni kutak“ sadrži scenu, laboratoriju, biblioteku, ali i sojenice, letnju učionicu za predavanja, „vodene priče“, izložbu studentskih maketa i druge edukativne alate.

Tokom školske godine, Mali Dunav je otvoren za posete đacima, gde se organizuju tročasovne ili šestočasovne radionice. Deca se upoznaju sa Dunavom i svim njegovim karakteristikama i lepotama. Profesori kažu da često uče decu vrstama životinja – tužna je činjenica da deca (naročito iz urbanih sredina) sve manje znaju da razlikuju životinje.

Mali Dunav je mesto održavanja mnogih predavanja i konferencija.

4. Gastronomija

Pržena riba
izvor: cefah.agrif.bg.ac.rs

U srednjem delu Malog Dunava nalazi se Medna dolina. Tu su pčele na ispaši, koje daju kvalitetan med. Preko puta, sa desne strane, nalazi se Podrum vina i žestokih pića, a postoji i sala za degustaciju. Ovde možete probati proizvoide napravljene preradom sirovina dobijenih na oglednom dobru, a poznat im je pekmez od paradajza, ceđeni sokovi i nadaleko poznato Rektorsko vino.

Radno vreme

Mapa Malog Dunava
izvor: cefah.agrif.bg.ac.rs

Mali Dunav je otvoren za posetioce od 20. aprila do početka novembra – dokle god to vremenske prilike dozvole.

Radno vreme centra je od 9 do 16 časova radnim danima, dok je vikendom produženo do 18 časova. 

Ako ne zahtevate vodiča, posetu ne morate najaviti, a ako vam je vodič ipak potreban, morate zakazati posetu.

Važna napomena: Deca moraju biti u pratnji roditelja ili startelja.

Cene ulaznica u Mali Dunav

  • Organizovane grupne posete sa vodičem i obrazovnim programom od 3 sata – 600 dinara
  • Organizovane grupne posete sa vodičem i obrazovnim programom od 6 sati  – 1000 dinara
  • Osobe starije od 15 godina – 400 din
  • Deca od 5 do 15 godine u pratnji roditelja – 200 din
  • Deca mlađa od 5 godina imaju besplatan ulaz.

Cene ostalih usluga

  • Organizovane posete uz proslavu događaja do 3 sata  – 500 dinara
  • Profesionalni fotograf za proslave za maksimalno 10 osoba – 3500 dinara po satu
  • Profesionalni fotograf za reklamne svrhe za maksimalno 10 osoba – 6000 dinara po satu
  • Pecanje šarana i somova ( princip „uhvati pa pusti“) – 600 dinara po danu
  • Vožnja malog čamca do 4 osobe – 150 dinara za 15 minuta
  • Vožnja velikog čamca za do 14 osoba – 600 dinara za 15 minuta
  • Štapovi za pecanje na male šarane (do jednog kilograma) – 150 dinara po danu

Veliko uživanje na Malom Dunavu

Pored velikog broja stvari koje možete videti u ovom centru, Mali Dunav je prava oaza prirode u blizini grada. Kada nemate ideju gde otići za vikend, razmislite o ovoj lokaciji. Centar je savršen za balans između aktivnog i opuštenog odmora, a jednako je zanimljiv svima – od dece do penzionera.

Autor teksta:

Ostavite komentar

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

23  −  21  =  

Oznake: