Destinacije za odmor sa decom
izvor: SremOnline

6 Najboljih destinacija za odmor sa decom u Srbiji

Svi jedva čekamo da dođe vikend. Neko bira da ostane kod kuće i odmara, a neko pak, više voli aktivniji odmor sa decom, pa bira da vikend iskoristi za neki izlet. Mi zimi uglavnom ostajemo kod kuće, ali kada dođe lepo vreme, s’vremena na vreme volimo da odemo negde, vidimo neko novo mesto i stvorimo nove uspomene. Srbiji ne manjka mesta za izlete, a ako ne znate odakle početi, daćemo vam nekoliko predloga – možda baš sledeći vikend ili ceo odmor odvojite da posetite neke od ovih destinacija.

Odmor sa decom na Fruškoj gori

Pošto smo mi Sremu, naravno da ću početi od onoga što nam je najbliže, a to Fruška gora. Ova planina zaista nudi mnoge mogućnosti za aktivan odmor sa decom. Bilo da se odlučite za kampovanje, kupanje na nekom od mnogih jezera ili volite samo da pešačite, ovde to možete učiniti. Blizina Novog Sada omogućava da stignete javnim prevozom, ali savetujem da idete kolima. Tako ćete lakše moći da obiđete više mesta. Postoje mnoga izletišta na kojima je divno praviti piknik, a zatim prošetati do jednog od mnogih vidikovaca, gde možete napraviti odlične fotografije.

Furška gora je idealna za šetanje, pa tako na planini postoje mnoge pešačke staze koje su pogodne za odmor sa decom, jer nisu previše zahtevne. Neke od njih vode do poznatih izletišta kao što su Stražilovo, Iriški Venac, Andrevlje i Popovica, od kojih je svako posebno na svoj način.

Savetujem da posetite makar jedan od ukupno 17 manstira, među kojima su Krušedol, Mala i Velika Remeta, Privina glava, Grgetek. A ako vas zanima aktivniji odmor koji uključuje kupanje, ni to vam neće nedostajati. Fruška gora je dom mnogih jezera, od kojih bih izdvojila Bešenovačko jezero, zvano i Beli kamen, poznato po svojoj tirkiznoj boji. Tu je Ko Čang u blizini Sremskih Karlovaca, gde ćete se zaista osećati kao da ste na nekoj egzotičnoj destinaciji. Više o ovom ostrvu možete pročitati ovde.

Jezero Bruje na Fruškoj gori
Jezero Bruje na Fruškoj gori

Što se tiče smeštaja, postoji mnogo vikendica koje se izdaju, a cene se razlikuju u zavisnosti od sezone i kreću od 3500 dinara za noć, pa nagore. Luksuzne vile vas mogu koštati čak i 200e za noć, a tu su i mnogobrojni hoteli sa spa centrima za opuštanje.

Zlatibor

Zlatibor
Zlatibor

Zlatibor je jedna od popularnijih planina za odmor sa decom u Srbiji, i čini se da popularnost ove planine ne opada, čemu svedoči sve veći broj apartmana. To ne čudi, jer Zlatibor nudi zaista veliki spektar aktivnosti za porodice. Baš u samom centru, postoji jezero gde možete uživati u vožnji čamcem ili pedalinama. Jezero je veštačko, i oko njega se nalaze klupice za sedenje, a tu je i nekoliko kafića i restorana.

Na visini od 1496 metara nalazi se vrh Tornik, koji je sa centrom Zlatibora povezan Gold Gondolom. Gondola je puštena u rad 2021. godine, i predstavlja najdužu panoramsku gondolu na svetu. Sama vožnja traje oko 25 minuta, a cena je 1500 dinara za osobe starije od 12 godina, i 800 dinara za decu od 6 do 11 godina. Ako želite da napravite pauzu, na pola puta postoji stanica kod Ribničkog jezera. Kada se popnete gore, sačekaće vas neverovatan pogled na planinu koja vas okružuje.

Okolina Zlatibora je bogata turističkim atrakcijama kao što su Stopića pećina, Gostiljski vodopadi, Mećavnik, Sirogojno, Šarganska osmica… Ali pošto ovde pišemo prvenstveno o odmoru sa decom, 2 mesta su idealna za to.

El Paso

Odmor sa decom u El Paso selu
Ulaz u El Paso

El Paso je tematski grad na Zlatiboru, a tema je – kauboji! Nalazi se na 14 km od samog centra Zlatibora, a do njega vodi magistralni put ka Jadranu. Podeljen je rekom, pa se tako deli na dve celine. Jedna celina je srpski deo sa crkvom i seocetom, a druga celina  je američki deo sa kaubojskim gradom i indijanskim selom. Baš kao u pravim western filmovima, ovde možete naići na replike banke, salona, berbernice, šerifove kancelarije, pa čak i zatvora, što odmor sa decom čini nezaboravnim. Mališani mogu uživati u detaljima specifičnim za divlji zapad, kao što su staro oružje, vetrenjača, bilijar sala i mlin, što se sve može videti u muzeju. A iza samog kaubojskog grada, smešteni su „Karavani pored reke“, nazvani po poznatim glumcima kao što je Džon Vejn.

El Paso - muzej
Muzej u El Pasu

Indijansko selo se zove i „Bik koji sedi“, a krase ga oslikani vigvami, indijanski šatori smešteni oko platoa za logorsku vatru. Osim što čine prostor zanimljivim, u ovim šatorima se može i prespavati.

Indijansko selo u El Pasu
Indijansko selo u El Pasu

Tu je i zlatiborski zaseok, sa brvnarama karakterističnim za ove predele u 19. veku.  Iako moderno opremljene, ove brvnare su dobro uklopljene u ceo ambijent sela. U zaseoku se nalazi i replika lokomotive, crkva i dečije igralište, što je pogodno za odmor sa decom.

Ako se odlučite da posetite El Paso, morate odvojiti po 800 dinara za ulaz, dok deca od 3 do 14 godina plaćaju pola cene – 400 dinara.

Dino park

Odmor sa decom u Dino parku
izvor: axioslogistics.rs

Znate li ko su Alosaurus, Triceratops ili Veliciraptor? Sigurna sam da vaši klinci znaju. Ako ste se odlučili za odmor sa decom na Zlatiboru, ne smete propustiti Dino park. Najmlađi će se oduševiti na replike dinosaurusa – ima ih čak 20. Doživljaj upotpunjuju i sadržaji modernih tehnologija, tako da ćete pored dece, uživati i vi. Predah možete naći u kafe poslastičarnici „Kod Dinoslave“ ili u piceriji pored jezerceta. Oba objekta imaju i igraonice, koje deca mogu koristiti besplatno ako se odlučite budete njihovi gosti.

Pored avanutra parka, možete probati zip lajn, zabaviti se u avantura parku, obići dečiji zoo vrt, penjati se na veštačku stenu, jahati konje, oprobati se u streličarstvu, posetiti dečije selo gde vaša deca mogu videti kako je to tragati za fosilima, a zimi se mogu tu besplatno sankati. Naravno, postoji i suvenirnica, pa možete poneti uspomene kući.

Ovo su cene ulaznica:

  • dete do 3 godine – besplatan ulaz
  • deca 3-16 godina – 800 dinara
  • 1 odrasla osoba + 1 dete – 1800 dinara
  • 1 odrasla osoba + 2 deteta – 2200 dinara
  • 2 odrasle osobe + 1 dete – 2700 dinara
  • 2 odrasle osobe + 2 deteta – 2900 dinara
  • 2 odrasle osobe + 3 deteta – 3200 dinara

Penzioneri plaćaju 800 dinara, a postoje i cene za grupne ulaznice – ako dolazi grupa od preko 20 dece, karta će biti 500 din po detetu.

Postiji i Ultra Dino ulaznica koja košta 6000 dinara, a obuhvata:

  • ulaz
  • zip line
  • roler poligon sat vremena
  • avantura park sat vremena
  • bioskop –  1 projekciju
  • 5 pokušaja na veštačkoj steni
  • 50 kuglica za air soft
  • 5 strela za streličarstvo
  • 10 minuta vožnje na quadu za decu

Sunčana reka

Etno kompleks Sunčana reka na Drini
izvor: suncanareka.rs

Etno selo Sunčana reka nalazi se na obali Drine, u blizini Banje Koviljače. Do njega ćete lako doći, jer se nalazi na putu Loznica – Zvornik. Veliki plus ovog kompleksa je prostran parking, pa nećete imati problema da ostavite svoj automobil. Smeštaj čine kućice za odmor sa simpatičnim nazivima kao što su „Dobrinkin konak“ ili „Robert De Niro“.

Da li ste znali? Glumac Robert De Niro je prilikom posete nekadašnjoj Jugolsaviji toliko zavoleo našu zemlju, i bio zadivljen njenim lepotama, da je svoju ćerku nazvao Drina (Drena) po našoj reci.

U sklopu Sunčane reke nalazi se Šotrina plaža, koja je dobila ime po našem slavnom reditelju koji je ovde snimao scene za serije „Greh njene majke“ i „Nepobedivo srce“. Možete uživati i u vežbanju u prirodi, ali i koristiti sportske terene. Kompleks nudi i wellness i spa usluge.

Tu se nalazi i Hram Sretenja Gospodnjeg, a deca mogu uživati u igri sa životinjama na farmi. Poznata je „Kafana pod vrbom“ gde možete ručati u autentičnom etno ambijentu, i uživati u specijalitetima poput teletine ili dimljene prasetine ispod sača, pečenja, roštilja, kajmaka i domaćih specijaliteta.

Ako planirate da prenoćite, cene noćenja se kreću od 2200 dinara po osobi, dok je noćenje sa doručkom 2800 dinara. Za četvoročlanu porodicu, najmanje što možete platiti smeštaj je 5200 dinara, i to je bez doručka, a sa njim je cena 7600 za 4 osobe po noći.

Mali Dunav

Mali Dunav
izvor: cefah.agrif.bg.ac.rs

Mali Dunav je zapravo turističko – ogledno dobro Poljoprivrednog fakulteta u Zemunu, i namenjen je baš deci. Za posetioce je otvoren samo kada je lepo vreme, što znači od 20. aprila pa sve do početka novembra, tako da ako planirate letnji odmor sa decom, savetujemo da napravite izlet u ovo vreme. Ovde možete doživeti pravo prirodnjačko iskustvo.

Dužina rečnog toka je preko 1000 metara, i predstavlja živu maketu reke Dunav, koja je nastala u koritu nekadašnjeg potoka Šugavac. Voda se crpi sa dubine od preko 120 metara, a zatim izvire na veštački napravljenom vrelu Malog Dunava, čime imitira izvor Dunava u Švarcvaldu.

Povrišina gornjeg dela centra, zvana Mala Podunavska divljina se prostire na oko 6 hektara, a obuhvata obe obale Malog Dunava. Srednji tok protiče pored podruma vina oglednog dobra Radimlovac, pa roditelji mogu degustirati studentska i rektorska vina, a deca mogu ućivati u prirodnim sokovima, pekmezu i sezonskom voću. Možete probati i med iz Medne doline.

Glavni prostor centra je zapravo na donjem delu toka, i širi se na čak 5,5 hektara.

Šta videti?

U Malom Dunavu možete videti mnoge zanimljivosti, a samo neke od njih su vodena botanička bašta, akvarijum sa ribama iz Dunava, zoološki vrt sa vodenim pticama, kornjače, muzej ribarstva na Dunavsko ostrvu, kao i ostrvo Evolucije na zemlji. Možete prošetati kroz naselje praistorijskog ribara, pogledati neki film ili predavanje letnjoj učionici, pecati na nekom od jezera, ili samo posmatrati matičnjag za ganjenje riba, provozati se čamcima, ili sedeti u kafiću ispod lipe. Ovaj prostor takođe može da se izajmi za organizovanje slavlja.

Mapa Malog Dunava
izvor:cefah.agrif.bg.ac.rs

Mali Dunav radi svaki dan od 8 do 16 časova radnim danima, dok je vikendom radno vreme produženo do 18 časova. Grupne posete koje zahtevaju vodiča se moraju najaviti, a cene su sledeće:

  • Ogranizovane grupne posete uz vodiča sa obrazovnim programom od 3 sata – 600 dinara po osobi
  • Ogranizovane grupne posete uz vodiča sa obrazovnim programom od 6 sati  – 600 dinara po osobi
  • Za osobe starije od 15 godine, ulaz bez vodiča je 400 dinara
  • Deca od 5 do 15 godina u pratnji odrasle osobe plaćaju 200 dinara
  • Deca do 5 godina ulaze besplatno

Ostale cene pogledajte ovde.

Soko Banja

Lokacije u Soko Banji
Soko Banja: Moravica, Soko grad, Bogorodica u steni

Soko Banja je idealno mesto za odmor sa decom. Ova banja je jedna od najpopularnijih desitancija za odmor u Srbiji, a njena duga turistička tradicija datira čak iz 1837. godine. Ako želite da obiđete sve turističke atrakcije u Soko Banji i okolini, planirajte da izdovojite makar 5 dana. Toliko sam ja ostala, i ni jedan dan nam nije falilo aktivnosti.

U samom centru grada nalazi se mermerno šetalište koje uvek vrvi od posetilaca. Tu možete naći brzu hranu, sladoled, palačinke, suvenire, ali i sesti u neki od restorana i picerija. Blizu šetališta se nalazi igralište za decu i park.

U blizini se nalazi i Amam, staro tursko kupatilo sa prirodno toplom vodom. Zgrada je autentična, a sačuvani su delovi iz 18. veka, kada je Knez Miloš dolazio u Soko Banju.

Reka Moravica je meni bila najlepša prilikom posete Soko Banji. Ako pratite tok reke kroz grad, doći ćete do male plaže koja deluje kao da nije u blizini grada. Tu se nalazi nekoliko restorana, pa možete uživati samo gledajući vodu, a možete se okupati. Ovo nije jedina plaža, pa predlažem da malo istražujete.

Ako krenete drvenim mostićem preko Moravice ka Lepteriji, pa pratite stazu, naići ćete na prirodni fenomen poznat kao Bogorodica u steni. Verovanja kažu da se tu Bogorodica sakrila sa Isusom, bežeći od Rimljana, a postoji i legenda da se tu samo na Veliki Petak pojavljuje voda lekovita za oči.

Za one spremne na avanturu, savetujem postu Sokogradu. Staze nisu baš sređene, pa je malo teže ići sa decom, ali na putu ka gradu postoje mnoga mesta za izletnike gde se može peći roštilj i koristiti stolovi, dok vas štiti hladovina šume.

Borova šuma poznata kao „Borići“ je pravo mesto za uživanje. U šumi se nalazi park i igralište za decu, a postoje i kiosci gde možete uzeti neku igračku, suvernir pa čak i kafu, i sedeti u hladu dok se vaša deca igraju. Park je dobar i za disajne probleme, jer, kao što je poznato, bor povoljno deluje na pluća.

Možete obići vodopad Ripaljka, otići na Ozren ili posetiti Vrmdžu, ali više o tome ćemo pisati drugom prilikom.

Srebrno jezero

Ako putujete iz Beograda, trebace vam oko 2 sata do Srebrnog jezera, jer treba da pređete 110 km. Kada sam davne 2011. godine bila na Srebrnom jezeru, postojao je samo jedan kafić i jedna plaža. Danas je slika mnogo drugačija. Postoji nekoliko kafića i restorana gde možete probati tradicionalna jela, ili samo popiti kafu i sok, dok odmarate od šetnje po glavnom šetalištu koje se nalazi uz plažu. Tu postoji igralište za decu, pa mališanima neće biti dosadno.

Požarevačka plaža, kako je zovu, je pogodna za decu zbog postepenog nagiba, pa se mogu brčkati u plićaku, a možete iznajmiti pedaline pa se provozati po samom jezeru. Suprotna strana nije toliko prilagođena turistima, pa tu možete videti i kornjače, rode i viline konjice.

Postoji akva park Silver Lake, koji je prava zabava za decu. Nalazi se u blizini jezera i šetališta. Sadrži 5 bazena različitih dubina, pa tako postoji i onaj za najmlađe do 3 godine, a stariji mogu uživati i u toboganima. U sklopu akva parka se nalazi i šank, toaleti, svlačionice – ukratko, sve što vam je potrebno za jedan potpun dan na bazenima.

Ako želite odmor sa više aktivnosti od samog kupanja, postoje izleti koje možete napraviti u blizini Srebrnog jezera. U blizini je Veliko Gradište, pa možete napraviti izlet tamo. Nezaobilazna je Ramska tvrđava. Do nje ima samo 12 km, a vozićete se od jedne do druge brane jezera, i Rumunija će vam biti na dohvat ruke. Tvrđava potiče iz davne 1483. godine, a u potpunosti je obnovljena 2019. godine. Deci će biti zanimljiva skela koja prenosi teretna i putnička vozila do Banatske Palanke.

Legenda kaže da je sultan koji je živeo na Adi Čibukliji imao harem sa najlepšim devojkama tog kraja. Dok je sultan bio odsutan, hajduk Milenko Stojković je krišom upao na Čibukliju i oslobodio sve devojke koje su mu se nakon toga pridružile u hajdučiji, i postale ubistvena hajdučka trupa.

Možete se odlučiti i za krstarenje Dunavom brodom Silver Star, te videti Veliko Gradište, Usinje, Vince i videti Rumuniju preko ostrva Moldova.

Manastir Nimnik je još jedna obavezna destinacija za izlet ako ste na odmoru na Srebrnom jezeru. Njegovo ime znači „nepoznat“, a vezuje se za nepoznatog sveca koji je tu sahranjen. Druga legenda kaže da je tu sahranjena devojčica koja nije htela Turcima da oda put do manastira, i uporno je govorila “Nušću nimnik”, što na vlaškom znači „Ne znam ništa“. Turci su je ubili, a volovi koji su vukli njeno telo su krenuli putem manastira, gde je i sahranjena.

Manastir Nimnik
izvor: srbijavesti.rs

Zanimljiv je ikonostas, urađen u jarkim bojama, karakterističnim za rumunski stil u pravoslavlju, a obavezno pogledajte i Kapelu Svetinja. Veruje se da je ispod nje sahranjena devojčica, a tu je i stub sa ženskim likom, koji bi trebao da je predstavlja.

Mnogi vernici dolaze ovde zbog lekovitog izvora, gde se možete okrepiti. Ipak, postoji još nešto što okuplja ljude, a to je otac Jelisej, iguman manastira Nimnik. Zahvaljujući njemu manastir je obnovljen, a mnogi posetioci svedoče o njegovoj neverovatnoj energiji kojim pleni i okuplja veliki broj vernika oko sebe.

Bogosluženja su u 8h i u 17h, dok je nedeljom i praznicima jutarnja liturgija u 9h.

Letnja sezona je uvek najpopularnija za posetu Srebrnom jezeru, pa ako planirate odmor sa decom, rezervišite smeštaj na vreme. Možete birati između hotela, privatnih apartmana, vila i brvnara, a cene se kreću od 1200 dinara po noćenju, pa nagore. Postoji i auto kamp, koji je otvoren od  1. maja do 1. novembra, za one sklonije avanuturi. Za vreme prvomajskih praznika kapaciteti takođe budu veoma popunjeni, imajte to u vidu.

Šta odabrati?

Svakako da je izbor destinacija za odmor sa decom u Srbiji mnogo veći. Bilo da se odlučite za jednodnevni izlet, ili želite da putujete na više dana, neka od predloženih destinacija može biti idealan izbor za vašu porodicu. Ako sam nešto propustila, pišite mi u komentarima!

Autor teksta:

Ostavite komentar

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

58  −    =  55

Oznake: