Na putu prema poznatim fruลกkogorskim odmaraliลกtima i izletiลกtima, na juลพnoj strani Fruลกke Gore, nalazi se manastir Velika Remeta. Na predivnoj lokaciji, dovoljno skriven u udolini, duboko u planini, a dovoljno otvoren da ga svi vernici i turisti lako pronaฤu. Od puta Beograd-Novi Sad udaljen je svega 5-6 kilometara.
Posveฤen je Svetom Dimitriju i ima dve kapele. Jedna kapela je Sv. Jovana Krstitelja iz 18 veka i Uspenija Presvete Bogorodice – Velika Gospojina. Slava manastira je Ivanjdan โ 7 (24) Jul.
Put koji vodi ka njemu je uzak i krivudav, pa je potrebno malo paลพljivije voziti. U blizini se nalazi izvor Ubavac koji je kako kaลพu, poznat po tome ลกto bistri vid i krepi telo. Prolazi se pored sela skromnog izgleda, ali na krajnjoj destinaciji ฤeka vas iznenaฤenje. Prelepi manastir Velika Remeta sa svojim dvoriลกnim ureฤenjem kao poput rajskog vrta. Osmiลกljenim tako divno, od strane igumana Oca Stefana i monaha, da ako ste planirali joลก negde da idete, verujte neฤete otiฤi.
Sadrลพaj
ToggleManastirski Kompleks
Po ulasku u manastirski posed ulazite kroz kapiju, luฤnog oblika, oslikanu, sa natpisom blagoslova za dolazak. Sa leve strane se nalazi konak za goste na koji se nastavlja etno selo, letnja likovna ลกkola, ikonopisaฤka radionica za mlade, letnjikovci, klupice, brvnare sa raznim sadrลพajem koji nam doฤarava njihovu nekadaลกnju svrhu, kao i jezerce sa raznom peradi koje je jako interesantno i najviลกe privlaฤi decu.
Sa desne strane nalazi se letnjikovac, viลกe namenskih klupica, crkvica-kapelica nedavno sagraฤena da upotpuni ugoฤaj, replika Vitlejemske peฤine kao i brda Sion sa kapelom. Sa vrha je kamenom ozidan veลกtaฤki potok, koji se poput slapova spusta do peฤine. Predivan prizor za opuลกtanje i razmiลกljanje o veri i njenom znaฤaju. U potoku je tehniฤka voda tako da nije za konzumaciju.
Manastir Velika Remeta viลกe od 8 vekova odiลกe duhovnoลกฤu, i svedoฤi o postojanosti srpskog naroda kroz burne istorijske periode.
Istorija manastira Velika Remeta
Po predanju, manastir je osnovao kralj Dragutin nakon ลกto je abdicirao sa srpskog prestola i postao monah. Prema zvaniฤnim pisanim izvorima iz 16 veka (1543 god.), prvi put se pominje Manastir Velika Remeta. Pominje se i mnogo ranije, gde postoji pisani podatak iz 1509. godine da je Manastir Svetoga Dimitrija posetio izaslanik despotice Angeline Brankoviฤ.
Manastir je u prvim vekovima svoga postojanja sluลพio kao kulturno i duhovno srediลกte. Monasi su tu razvijali ikonopisne veลกtine, prouฤavali sveto pismo i prepisivali knjige.
Na dalje, dolaskom Osmanlija, ovi krajevi su pljaฤkani i razarani. Nije bio poลกteฤen ni Manastir Velika Remeta, ali se zahvaljujuฤi monasima i vernicima uspeลกno obnavljao i oporavljao.
Kao i ostali fruลกkogorski manastiri, i manastir Velika Remeta strado je 1716.godine. Spaljen je od strane Turaka pa su ga monasi napustili, ali je zaลพiveo 1720. godine. Velika Remeta po carskoj vizitaciji iz 1753.godine je imala 17 monaha, 5 ฤaka, 5 sluga i 13 prnjavoraca. 1850.godine ikonostas je obnovljen sa 50 ikona u ฤetiri zone, tri reda ikona i ikone u luneti sa krstom.
Manastir je bio u jako loลกem stanju od poฤetka 19. veka sve do 1901.god kada je uraฤena detaljna obnova. Poฤelo je tada i osiromaลกenje manastira.
Stradanje u Drugom svetskom ratu
U toku Drugog svetskog rata, u manastir Velika Remeta su uลกle ustaลกe i ostale u njemu do proleฤa 1943.godine. Kao i ฤitav Srem, i manastiri su bili pod upravom kvislinลกke Nezavisne drลพave Hrvatske (NDH). Pretrpeli su pljaฤke, razaranja neki od njih su bili i zapaljeni poput Velike Remete, ฤiji je ikonostas koji je raฤen dubokorezom, sa 40 ikona iz 17 i 18 veka zapaljen.
Komisija iz Zagreba, pod voฤstvom Vladimira Tkalฤiฤa, iz muzeja za umetnost i obrt, 10.septembra 1041.godine popisali su imovinu manastira da bi je odneli u Zagreb, ali je veฤ veliki deo dragocenosti bio pokraden i uniลกten.
Preuzeli su oko 60 predmeta iz riznice, biblioteke i crkve. Dva portreta ruskog cara Petra Velikog i Andreje Andrejeviฤa, iz salona. ล to se knjiga tiฤe, preuzeli su nekoliko „srbulja i rukopisnih dela“ sa tim da su manastirska arhiva i ostala manastirska dobra uniลกtena, pokradena i spaljena po odlasku ustaลกa iz manastira.
ล teta koja je tada nanesena manastiru je bila u vidu sruลกenog krova crkve i kube, freske premazane, zapadno krilo konaka totalno sravnjeno sa zemljom. Ostali konaci su isto pretrpeli znatna oลกteฤenja.
Srpska drลพavnocrkvena komisija 1946. godine otiลกla je u Zagreb. Potpisali su i preuzeli kulturno-istorijsko blago odneลกeno iz manastira, u Drugom svetskom ratu, a koje pripada Srpskoj pravoslavnoj crkvi sa podruฤja NDH.
Od preostalih predmeta, formiran je Muzeja Srba u Hrvatskoj 1946. godine. Formiran je kao posebno odeljenje unutar Muzeja za umetnost i obrt, koji je tokom reformi 1963. godine uลกao u sastav Povijesnog muzeja Hrvatske. Nakon ลกto je ovo srpsko odeljenje ugaลกeno, i predmeti integrisani u druge zbirke Hrvatskog povijesnog muzeja, 29. maja 1984. godine izvrลกen je joลก jedan povraฤaj predmeta iz Eparhije sremske, koji su nakon rata zadrลพani u Zagrebu. Tada je manastiru izvrลกen povraฤaj portreta.
Arhitektura Manastira Velika Remeta
Zahvaljujuฤi Habsburลกkoj monarhiji, pomoฤi austrijskih vlasti koje su prepoznale znaฤaj ovoga verskog objekta za pravoslavnu zajednicu, u 18 veku doลพivljava procvat. Ovo je period gde manastir dobija barokni izgled koji ga i danas krasi, kao i impozantni zvonik (1735. godine), koji je najviลกi meฤu fruลกkogorskim manastirskim zvonicima, najviลกi u Sremu, sa svojih 38 metara.
Manastirska crkva Velike Remete prvobitno je graฤena u stilu raลกke arhitektonske ลกkole, sa dve pevniฤke i jednom oltarskom aspidom, od cigle i kamena. Dodatni graฤevinski radovi i obnove u prethodnim vekovima pretvorili su je u baroknu graฤevinu, ฤiji izgled i sad ima.
Crkva je okruลพena sa sve ฤetiri strane konacima, koji su takoฤe sagraฤeni u 18.veku. Oslikana je oko 1568.godine, odmah po zavrลกetku izgradnje, tada je izraฤen i ikonostas. Prvobitne freske su veoma oลกteฤene.
Ono ลกto je jedinstveno je spoljnje oslikavanje crkve, od ฤega je zbog oลกteฤenja ostala samo oฤuvana freska u niลกi severnih vrata, danas jedva vidljiva predstava Bogorodice sa malim Hristom. Bogorodica sedi na prestolu i u rukama drลพi dete, koje blagosilja desnom rukom. Levo i desno, iznad njih, nalaze se arhangeli Mihajlo i Gavrilo.
Barokna Transformacija i Unutraลกnja Dekoracija Crkve
Unutraลกnjost crkve je ukraลกena freskama i baroknim ikonostasom. Autori prestonih ikona iz 17.veka su Tihon Ivanov, Spiridon Virigorjev, Jovan Maksimov, Leontije Stefanov. Autori novih ikona za ikonostas, raฤene su polovinos 18.veka od strane nepoznatih autora. Spojili su tradicionalnu vizantijsku umetnost sa elementima zapadne barokne estetike.
Crkveni ikonostas je pozlaฤen i izraฤen od drveta. Prikazuje Hristov ลพivot, likove proroka i svetaca. Predstavlja povezanost zemaljskog i nebeskog carstva.
Manastirski zvonik je u proลกlosti sluลพio kao osmatraฤnica sa kojeg su monasi osmatrali okolinu i dolazak potencijalnih napadaฤa, ima pet spratova, i funkcionalan je deo manastira sa kojeg se pruลพa predivan pogled na fruลกkogorske ลกume i okolne vinograde.
Manastir je obnavljan dva puta, a 1982.godine u vreme arhimandrita Danila Zdravkoviฤa, izgraฤeno je novo kube i krovna konstrukcija. Danaลกnji crkve je lep i zanimljiv. Ima obnovljene zidove od opeke i kamena, kao i ostatke spoljnih fresaka. Ima jedan ulaz i pet prozorskih otvora.
Duhovni znaฤaj i monaลกki ลพivot
Manastir Velika Remeta je meลกoviti manastir. Posle smrti oca Danila 2000.g upravu preuzima Iguman manastira Otac Stefan Vuฤkoviฤ, koji je veliki duhovnik i pregalac. Sa svojom bratijom i sestrinstvom, vodi brigu o manastirskom dobru i duhovnoj obnovi.
Kroz vekove je ovaj manastir bio i ostao znaฤajan duhovni centar. Monasi ovog manastira su posveฤeni duhovnom usavrลกavanju i radu na oฤuvanju pravoslavne vere i tradicije, a pre svega na uznoลกenju molitve ka Gospodu. Predusretljivi su prema vernicima, imaju veliku ljubav prema svima, toplu reฤ i smirenje.
Manastir je oduvek bio ispunjen molitvenim pravilima koja su se sprovodila u skladu sa pravoslavnim kanonima. Veliki broj vernika poseฤuje ovaj manastir privuฤen liturgijom i molitvama, a posebno na praznik Svetog Dimitrija, kada manastir postaje mesto hodoฤaลกฤa.
Sveti Dimitrije je zaลกtitnik manastira, blagosilja i ลกtiti sve one koji mu se sa verom obrate.
Manastir poseduje moลกti svetaca smeลกtene u posebnoj riznici. Veliki broj vernika dolazi da se njima pokloni, i da potraลพi duhovnu utehu i pomoฤ za isceljenje.
Manastirski posedi, voฤnjaci i pฤelarstvo
Manastir poseduje vinograde, voฤnjake i ลกume. Dugu tradiciju ovoga manastira ฤini pฤelarstvo, vinogradarstvo i vino koje je kroz vekove bilo prepoznatljivo po ukusu i kvalitetu.
Vinogradi manastira Velika Remeta se nalaze na sunฤanim padinama Fruลกke Gore. Fruลกka Gora je pogodno tlo za vinovu lozu, tako da su uslovi za rast i rod vinove loze odliฤni.
U manastirskim voฤnjacima se uzgajaju razliฤite sorte voฤa. Monasi i monahinje od njih prave dลพemove, rakiju i ostale proizvode, koji im sluลพe kao izvor prihoda za odrลพavanje manastira i manastirskih aktivnosti. Bave se joลก i ruฤnim vezom, izdaju molitvenike itd.
Manastir Velika Remeta ima jedan od najveฤih pฤelinjaka koji je osnovan uz pomoฤ pฤelara Aleksandara Bikara, koji je drag gost fruลกkogorskih manastira.
Kulturno nasleฤe i biblioteka
Jedna od najvaลพnijih manastirskih biblioteka u Srbiji, nalazi u manastiru Velika Remeta. Ona sadrลพi brojne stare rukopise, bogosluลพbene knjige i inkunabule, koje svedoฤe o bogatoj kulturnoj proลกlosti ovog manastira. Monasi koji su prepisivali ove knjige, vekovima su negovali pisanu reฤ. Njihovim trudom oฤuvani su mnogi drevni tekstovi koji su od velikog znaฤaja za srpsku crkvu i kulturu.
Manastir Velika Remeta, pored biblioteke, poseduje bogatu riznicu crkvenih umetniฤkih predmeta u koje spadaju ikone, kandila, krstova i drugih liturgijskih predmeta. Time se svedoฤi o veลกtini majstora i njihovom kulturnom i duhovnom doprinosu manastiru kroz vekove.
Zanimljivosti i znaฤaj manastira
ฤinjenice koje su interesantne i zanimljive, a vezane su za manastir Velika Remeta, jeste njegova uloga u toku Prvog svetskog rata. Monasi su sakrivali i ฤuvali veliki broj crkvenih predmeta i relikvija. Skrivali su ih od vojnika i pljaฤkaลกa, ฤime je dodatno uฤvrลกฤena manastirska reputacija ฤuvara srpskog kulturnog i duhovnog nasleฤa.
Takoฤe, ne izostaje ni poznata manastirska gostoljubivost u kojoj posetioci i vernici imaju priliku da uลพivaju. U manastiru Velika Remeta uz uฤeลกฤe u bogosluลพenju i uznoลกenju molitava, posetioci imaju priliku da degustiraju domaฤe proizvode kojim sa ljubavlju i blagoslovom budu poฤaลกฤeni, mogu da provedu neko vreme u manastiru, uz blagoslov Oca Stefana i da uลพivaju u viลกednevnoj molitvi i ลกetnji prirodom i stazama Fruลกke Gore.
Zanimljivo je da monasi proizvode med i druge pฤelinje proizvode, kao ลกto su propolis, melemi itd. zahvaljujuฤi pฤelinjaku kojeg imaju u okviru manastirskog dobra. Ovi manastirski, pฤelinji proizvodi poznati su po lekovitim svojstvima i kvalitetu, pa nemojte da odete iz manastira, a da na poklon ne kupite neki od proizvoda, vama dragoj osobi.
Manastir Velika Remeta danas
Danas, sem mesta za bogosluลพenje i molitve, manastir Velika Remeta je centar duhovnosti i kulture. Nezaobilazno je mesto na kojem oni koji ลพele, najlakลกe mogu da se upoznaju sa duhovnim i kulturnim nasleฤem Srbije. Mesto gde se odvijaju i moลพete se prikljuฤiti raznim kulturnim manifestacijama, radionicama i seminarima.
U organizaciji manastira, svake godine su brojna okupljanja vernika, umetnika, turista i istraลพivaฤa.
Najposeฤeniji je praznik Sv. Dimitrija kada manastir obiฤu vernici iz Srbije i inostranstva, i kada manastir postane mesto zajedniลกtva, gde se spajaju vera sa kulturom i tradicijom. Naravno pre svega toga najbitnija je liturgija i molitve koje se uznesu u manastiru tokom praznika i koje ฤine suลกtinu duhovnog dogaฤaja i ostave dubok utisak na sve prisutne.
Posetioci – vernici i turisti, mogu obilaziti manastir tokom ฤitave godine, manastirsku crkvu i manastirski kompleks, proลกetati sreฤenim dvoriลกtem, nadisati se sveลพeg vazduha i napuniti duhovnom energijom kroz molitve.
Nije bitno iz kojeg razloga obilazite manastir Velika Remeta, da li je kulturno, radi molitve ili prosto radi njegove prirodne lepote i ลกetnje biฤete zadovoljni i doลพiveฤete nezaboravno iskustvo kao i oseฤaj povezanosti sa duhovnim vrednostima koje se ovde neguju vekovima.